Paruzel i Waśko za ładem w naturze. Otwarcie wystawy

Aktualne

W piątek, 18 czerwca, o godz. 18.00 wernisaż wystawy „Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą”, ukazującej zdecydowaną proekologiczną postawę artystów.

Wystawa Andrzeja Paruzela i Ryszarda Waśki zatytułowana „Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą” będzie wielowątkową prezentacją postaw artystów manifestujących sprzeciw wobec niszczenia ładu natury.

Andrzej Paruzel przeniesie widza w świat wędkarstwa, które to hobby ma w Polsce kilka milionów miłośników. Będzie to jednak inny obraz tej dziedziny – nie tylko propozycja artystyczna, ale mocno proekologiczna: przynęty wędkarskie bez haków, wędkarz jako strażnik i obserwator ryb, a nie ich łowca.
Wizja ta, to nie tylko mrzonki – artysta uważa, że współczesne wędkarstwo powinno ulec radykalnej przemianie. Andrzej Paruzel pokaże na wystawie m.in. filmy i dokumenty mówiące o działalności społecznej klubów wędkarskich współpracujących z organizacjami proekologicznymi, które chronią ryby w czasie tarła. Zaprezentuje przykłady ścieżek dydaktycznych zrealizowanych przez kluby wędkarskie w Polsce, zrzeszające postępowych miłośników tego hobby.

Andrzej Paruzel zaprosił do udziału w wystawie Ryszarda Waśkę, wybitnego artystę neoawangardy, czołowego przedstawiciela Warsztatu Formy Filmowej w latach 70. XX wieku, obecnie mieszkającego w Berlinie. Antyprzemocowa i proekologiczna postawa Ryszarda Waśki zostanie przedstawiona nie tylko w obrazach olejnych, powstałych w ostatnich dwóch dekadach, ale także w różnych dokumentach tekstowych, fotograficznych i filmowych z ostatnich „Konstrukcji w Procesie” odbytych w Australii, Izraelu i Polsce.
Podczas piątkowego wernisażu o wystawie opowie Andrzej Paruzel, który jest kuratorem wspólnej prezentacji artystów.
W czasie trwania wystawy organizowane będą warsztaty edukacyjne, których celem jest poznawanie fauny i flory pobliskich akwenów wodnych oraz alternatywnych działań, jak można stać się strażnikiem przyrody i świadomie ją chronić.


Czytaj więcej o wystawie i artystach >>

Galeria Bielska BWA
18 czerwca – 22 sierpnia 2021
Andrzej Paruzel, Ryszard Waśko – „Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą”
Kurator: Andrzej Paruzel
Wernisaż: piątek, 18 czerwca, godz. 18.00