Paweł Jarodzki – Świat nie istnieje. Wernisaż wystawy

Aktualne

Plenerowa akcja artystów z grupy LUXUS poprzedzi piątkowy wernisaż wystawy prac Pawła Jarodzkiego. Oprowadzanie kuratorskie także w towarzystwie LUXUSU.

Paweł Jarodzki (1958–2021) był barwną postacią kultury wrocławskiej, a także ogólnopolskiej. Znany jako malarz, grafik, rysownik, twórca tekstów, instalacji, komiksów i szablonów, a przede wszystkim jako współtwórca i lider oraz autor manifestów LUXUSU – powstałej w latach 80. XX wieku awangardowej wrocławskiej grupy artystów. Był wykładowcą wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych; w latach 2002–2018 głównym kuratorem BWA Wrocław. Żył i tworzył we Wrocławiu. Bywał częstym gościem w Galerii Bielskiej BWA – jako artysta i kurator, a także juror Biennale Malarstwa Bielska Jesień.
Wystawa zatytułowana „Świat nie istnieje” prezentuje prace malarskie artysty pochodzące z lat 2019–2021, ostatnich lat jego twórczości. Obrazy te prezentowane były w 2022 roku na wystawie „Happy The End” w 66P – Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. Podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie o artyście i pokazanych pracach opowie kuratorka Anka Mituś oraz artyści z grupy LUXUS, którzy wybrali prace na bielską wystawę, tworząc jednocześnie jej scenariusz – będą oni towarzyszyć Ance Mituś w oprowadzaniu kuratorskim (piątek, 20 maja br., godz. 17.00).

Wprowadzeniem do wernisażu, który zaplanowany jest na godz. 18.00, będzie akcja grupy LUXUS na placu obok galerii od strony ul. Adama Mickiewicza. W akcji udział biorą: Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Małgorzata Plata, Jacek Ponton Jankowski, Szymon Lubiński.

Anka Mituś:
Tytułowy obraz to adaptacja komiksowego motywu. Komiksy to w końcu nieustające źródło inspiracji Jarodzkiego. Zarówno jeśli chodzi o narrację – szczególnie tu istotny był ich undergroundowy, niezależny nurt – jak też jeśli chodzi o formalne zakomponowanie ścian galerii. Napis „Świat nie istnieje” wpisany został przez artystę w winietę zapożyczoną ze słynnego “Gotham Globe”, gazety obnażającej występki upadłego miasta grzechu z graficznych powieści o Batmanie. Multiplikacje z tym motywem przeglądają się na wystawie w obrazach z cyklu “Coming Soon: The End”. Seria mikroskopowych zbliżeń groźnego wirusa SARS-coV-2 mieni się od kolorów. To obrazy, które powstały podczas dwuletniego okresu lockdownu, spowodowanego przez epidemię, będącą kolejnym dobitnym dowodem na skutki antropopresji, zagrażającej od dziesięcioleci przetrwaniu naszego gatunku.

Galeria Bielska BWA (sala dolna)
Paweł Jarodzki – „Świat nie istnieje”
20 maja – 12 czerwca 2022
Wybór prac, scenografia wystawy: grupa LUXUS
Kuratorka wystawy  – Anka Mituś
Wernisaż: piątek, 20 maja 2022, godz. 18.00
Wprowadzeniem do wernisażu będzie akcja grupy LUXUS na placu obok galerii od strony ul. Adama Mickiewicza. Udział biorą: Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Małgorzata Plata, Jacek Ponton Jankowski, Szymon Lubiński.
Oprowadzanie kuratorskie: piątek, 20 maja, godz. 17.00
Oprowadza kuratorka Anka Mituś w towarzystwie artystów z grupy LUXUS

Czytaj więcej o wystawie „Świat nie istnieje” >>