Piotr C. Kowalski i… Dzień bobra w galerii

Aktualne

Piotr C. Kowalski prowadzi warsztaty malarskie. Jacek Bożek prezentuje ścieżkę edukacyjną o bobrach w Krasnogrudzie.

Wystawie prac, obiektów i instalacji Piotra C. Kowalskiego pt. „BARDZO BOBRA WYSTAWA nie bardzo dobrych bobrów i nie tylko” towarzyszy wiele wydarzeń związanych z twórczością poznańskiego artysty, jego działaniami w naturze oraz z warsztatami ekologicznymi, jakie realizował z młodzieżą. Tytułowe bobry są cichymi bohaterami wystawy, na której artysta wyeksponował ich „rzeźbiarską”, twórczą pracę, powstałą nad brzegiem stawu i w jego głębi, nieopodal pracowni artysty w wielkopolskiej wiosce. Piotr C. Kowalski przedstawia także dokumentację fotograficzną i filmową swoich działań oraz dokonań bobrzej rodziny. Na wystawie są także rysunki i prace malarskie związane z bobrami, powstałe podczas warsztatów ze studentami i dziećmi.

Agata Smalcerz:
Wystawa prezentuje prace i obiekty, poprzez które Piotr C. Kowalski po raz kolejny poszerza pole sztuki. Swoją praktykę artystyczną poznański profesor malarstwa, od lat związany z Uniwersytetem Artystycznym, oparł na związku z naturą oraz na wykorzystywaniu jej procesów do tworzenia swoich obrazów. Tym razem artysta zastosował inną strategię: artefakty powstałe w naturze przeniósł w przestrzeń galerii, budując instalację, której współautorami są… bobry. Charakterystyczne ślady ich zębów na pniach drzew zainspirowały artystę do nowego odczytania formy rzeźby.

Wystawa trwa od 7 lutego do 1 marca 2020 roku.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

wtorek, 11 lutego 2020, godz. 17.00
Otwarte oprowadzanie po wystawach Piotra C. Kowalskiego i Ireneusza Walczaka. Oprowadzają historyczki sztuki: Ada Piekarska i Agata Smalcerz

środa, 19 lutego 2020, godz. 18.00, wstęp wolny
„Sekretne życie Piotra C.”  – wykład Marty Czyż o twórczości Piotra C. Kowalskiego.
Spotkanie z artystą.

Marta Czyż – historyk sztuki, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce współczesnej.

DZIEŃ BOBRA – czwartek, 20 lutego 2020
godz. 13.00
Warsztaty prowadzone przez Piotra C. Kowalskiego
Czytaj więcej o warsztatach >>

godz. 15.00
Dobrze panie Bobrze w Krasnogrudzie” – ścieżka edukacyjna.
Prezentacja – Jacek Bożek z Klubu Gaja

Jacek Bożek:
W czasie katastrofy klimatycznej nasze postawy i konkretne działania mogą pomóc przyrodzie, zwierzętom i ludziom. Mogą wpływać na rzeczywistość społeczną, gospodarczą i polityczną. O tym porozmawiamy na przykładzie bobra, który jest zwierzęciem charyzmatycznym i możemy przyjrzeć się w jego oczach naszym wyobrażeniom, czym teraz jest dzika przyroda i nasza z nią relacja. 


Czytaj więcej o wystawie: Piotr C. Kowalski i Inni – BARDZO BOBRA WYSTAWA nie bardzo dobrych bobrów i nie tylko >>