Pizza party – finisaż wystawy Teoria humoralna: quattro stagioni

Aktualne

Ostatnia okazja do spotkania z artystami grupy POTENCJA i obejrzenia wystawy: dziś (22 kwietnia) Pizza party, w niedzielę ostatni dzień prezentowania ekspozycji. Zapraszamy!

Finisaż wystawy rozpocznie się dzisiaj o godz. 18.00 (piątek, 22 kwietnia 2022). Na widzów czekają artyści z grupy Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki i Cyryl Polaczek, których wystawę zatytułowaną „Teoria humoralna: quattro stagioni” Galeria Bielska BWA prezentowała od miesiąca.

Stach Szabłowski, kurator wystawy:
(…) W Galerii Bielskiej BWA, nie porzucając teorii humoralnej, Potencja wprowadza do gry dwie dodatkowe alegorie, pomocne zarówno w organizacji prac na wystawie, jak i w roli kluczy do ich odczytania.
Pierwszą jest pizza, bodaj najbardziej malarskie danie kuchni europejskiej. Istnieje w nim wyraźny podział na podobrazie ciasta oraz warstwę malarską, na którą składają się ingrediencje wymieszane w wielobarwną, abstrakcyjną kompozycję.
W wersji quattro stagioni, każda z ćwiartek pizzy zakomponowana jest inaczej i poświęcona innej porze roku. W ten sposób tondo pizzy staje się obrazową alegorią czasu: zegarem i kalendarzem jednocześnie.
Na wystawie w bielskim BWA, humory, które w Zielonej Górze zostały wyabstrahowane z dorobku Potencji i od siebie odseparowane, zostają na powrót zmieszane – tak jak łączy się składniki na powierzchni pizzy i tak jak afekty mieszają się w ludzkim życiu psychicznym.
Drugą alegorią wprowadzoną na scenę wystawy jest Stół. Zgodnie z humoralną zasadą czwórpodziału, wspiera się on na czterech nogach i służy jako alegoria pejzażu. Ów pejzaż to krajobraz po uczcie; stół jest zastawiony daniami z menu twórczości Potencji uzupełniającymi wybór prezentowanych na wystawie obrazów. (…)

Czytaj więcej o wystawie: POTENCJA – Teoria humoralna: quattro stagioni
Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek.
Kurator: Stach Szabłowski
Wystawa trwa od 18 marca do 24 kwietnia 2022 roku >>

Pizza party
Galeria Bielska BWA
piątek, 22 kwietnia 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny).