POTENCJA – Teoria humoralna: quattro stagioni

Stach Szabłowski, kurator wystawy: – Co robi Potencja? Bawi się i pracuje. Zabawa jest grą ze sztuką, przede wszystkim z malarstwem. Gra jest pracą nad tworzeniem obrazów – i obrazowaniem świata.

Wspólna wystawa grupy Potencja, czyli trojga malarzy, którzy spotkali się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Karoliny Jabłońskiej (dyplom 2015), Tomasza Kręcickiego (dyplom 2015) i Cyryla Polaczka (dyplom 2014). Galeria Raster w 2017 roku nazwała grupę Potencja „najbardziej obiecującą formacją malarską ostatnich lat”. Pierwsza odsłona wystawy prezentowana była w BWA Zielona Góra w 2021 roku.
Kuratorem wystawy jest Stach Szabłowski.

Stach Szabłowski:
Teoria humoralna wywodzi się z protonaukowych konceptów medycznych, zgodnie z którymi ciałem i duszą człowieka rządzą cztery życiodajne płyny: krew, żółć, flegma oraz czarna żółć. Quattro stagioni to tytuł znanego cyklu koncertów skrzypcowych a także nazwa alegorycznej, wieloskładnikowej pizzy reprezentującej koło cyklicznie biegnącego czasu. Potencja to projekt trójki malarzy wywodzących się z Krakowa. Teoria humoralna: quattro stagioni to follow up wystawy, którą jesienią Potencja zaprezentowała w BWA w Zielonej Górze. 


POTENCJA – Teoria humoralna: quattro stagioni
Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek

Galeria Bielska BWA
18 marca – 24 kwietnia 2022
kurator: Stach Szabłowski

Czytaj więcej o pierwszej odsłonie wystawy, Potencja (Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek) – Teoria humoralna na stronie BWA Zielona Góra, 2021 >>