Pokaz filmu „Sonda” i spotkanie z grupą Potencja

Aktualne

Katastroficzno-religijny paradokument w reżyserii grupy Potencja zostanie wyświetlony przed spotkaniem z artystami i kuratorem wystawy.

W sobotę, nazajutrz po otwarciu wystawy Potencji „Teoria humoralna: Quattro stagioni”, zapraszamy na spotkanie z artystami oraz kuratorem, a także pokaz najnowszej produkcji Zespołu Filmowego Potencja.

„Sonda” (2020) to katastroficzno-religijny paradokument w reż. grupy Potencja oraz brawurowa opowieść o nadchodzącej katastrofie. Profesor Konrad Ciszowski od lat bada plamy słoneczne i ich wpływ na degradację klimatu. Przypuszczalnie to one – nie zaś ludzka ingerencja w środowisko naturalne – są przyczyną postępującego kryzysu klimatycznego wiodącego ku nieuchronnemu: zalaniu miast Zatoki Gdańskiej przez wody Bałtyku.
Współpracując z grupą studentów-entuzjastów, profesor konstruuje kosmiczną sondę. Jej nazwa, Swaróg, pochodzi od imienia słowiańskiego boga słońca. Czy dzięki niej zespołowi profesora Ciszowskiego uda się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak zapobiec postępującym zmianom klimatycznym? Czy to możliwe, że koniec nadejdzie szybciej niż myślimy?

Po seansie zapraszamy do rozmowy z artystami: Karoliną Jabłońską, Tomaszem Kręcickim i Cyrylem Polaczkiem oraz kuratorem wystawy Stachem Szabłowskim.


Pokaz filmu „Sonda” i spotkanie z grupą Potencja
19.03.2022, godz. 12:00
Galeria Bielska BWA, sala górna