Powiązania – spotkanie z Arturem Pałygą, gościem Klubu „TP”
Aktualne
Pytania o wojnę w Afganistanie, postawione w dramacie „Bitwa o Nangar Khel”, wracają ze zdwojoną siłą w reakcji na współczesne dramatyczne wydarzenia. Spotkania klubu w Willi Sixta.
Janina Rogolińska-Pieronek, koordynatorka Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej:
Afganistan znów na czołówkach gazet. W 2011 roku dyskusja o udziale polskich żołnierzy w wojnie w Afganistanie powróciła za sprawą dramatu Artura Pałygi, wystawionego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Dziś pytania o sens tamtej wojny nie straciły aktualności. O tworzeniu sztuki „Bitwa o Nangar Khel” i współczesnych reakcjach na naszą bezsilność wobec dzisiejszych wydarzeń opowie autor na spotkaniu 28 września br. o godz.17.00 w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24.
Spotkanie z Arturem Pałygą, autorem tekstu do spektaklu „Bitwa o Nangar Khel”, obejmie wydarzenia sprzed dekady i te współczesne, równie dramatyczne. Ale nie tylko. Nieprzypadkowo tytuł spotkania brzmi „Powiązania”, zaś autorski podtytuł:
„O Białorusi, Afganistanie, Polsce, Teksasie, Kaliforni, Iranie, Burkina Faso, Iranie, Meksyku, Chakasji, o herbacie, o koziej nodze, marihuanie, piwie i ropie naftowej, o widzialnym i niewidzialnym, i jak się wszystko łączy”.
Artur Pałyga – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Bielsku-Białej. Autor kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie. W latach 2010–2012 konsultant programowy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, zatrudniony na stanowisku dramaturga w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy (2012–2014). Od 2014 dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Od 1989 roku dziennikarz w prasie lokalnej oraz autor licznych reportaży publikowanych w prasie ogólnopolskiej. Jeden z reportaży o sex-czatach, publikowany w „Dużym Formacie” („Gazeta Wyborcza”) znalazł się w antologii „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” (Wołowiec 2010).
W 2006 roku zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim sztuką inspirowaną sylwetką Teodora Sixta. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni: „Żyd” w reż. Roberta Talarczyka (2008) i „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego (2009). Zdobywał wiele prestiżowych nagród na festiwalach współczesnej dramaturgii. Po jego sztuki sięgają znani reżyserzy; były tłumaczone na kilkanaście języków. W 2013 roku został laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę pt. „W środku słońca gromadzi się popiół” (prapremiera w 2014 roku w krakowskim Teatrze Starym w reż. Wojciecha Farugi). W roku 2014 roku premiera „Żyda” odbyła się na Węgrzech w Budapeszcie. W 2015 roku Aneta Groszyńska zrealizowała na podstawie „Żyda” spektakl telewizyjny. W 2017 roku zadebiutował jako reżyser spektaklem pt. „DADA z łasiczką” w wykonaniu studentów i absolwentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.
Prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w bielskim Stowarzyszeniu Teatr Grodzki, a także m.in. Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim, Pracownię Podejrzanych Praktyk Teatralnych w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatr Tekstu im. Teodora Sixta w Bielsku-Białej. Od kilku lat współpracuje ze Strefą Wolnosłową działającą w warszawskim Teatrze Powszechnym, prowadząc warsztaty kończące się spektaklami. Jest żonaty, ma dwóch synów. Mieszka w Bielsku-Białej.
Na zdjęciu: Artur Pałyga, fot. Wikipedia / Anita Szymańska
Klub „Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej istnieje od 2017 roku. Odbyło się dotąd 30 spotkań i dyskusji wokół tematów podejmowanych przez krakowski tygodnik. Obecnie bielski klub liczy 26 członków i jest zarejestrowany jako klub Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza z siedzibą w Poznaniu. Koordynatorką Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej jest Janina Rogolińska-Pieronek.
Janina Rogolińska-Pieronek:
Wszystkie spotkania klubowe są otwarte. Kierujemy się wartościami środowiska „Tygodnika Powszechnego”, Katolickiego pisma społeczno-kulturalnego, oraz propagujemy idee i wartości bliskie tej tradycji intelektualnej tj. wspieranie społeczeństwa obywatelskiego oraz integrację i edukację społeczną w duchu tolerancji i otwartości.
Spotkanie Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej
Gość: Artur Pałyga – Powiązania. O Białorusi, Afganistanie, Polsce, Teksasie, Kaliforni, Iranie, Burkina Faso, Iranie, Meksyku, Chakasji, o herbacie, o koziej nodze, marihuanie, piwie i ropie naftowej, o widzialnym i niewidzialnym, i jak się wszystko łączy.
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
wtorek, 28 września 2021, godz. 17.00
Rejestracja uczestników: bielsko-biala@klubtygodnika.pl
Kolejne spotkania:
środa, 1 grudnia 2021, godz. 17.00 (sala rautowa)
Klub Tygodnika Powszechnego – spotkanie z red. Wojciechem Bononowiczem
Więcej o Klubie „Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej na stronie klubu >>