Projekt Lempress – wernisaż wystawy

Aktualne

Twórczość Stanisława Lema inspiracją do tworzenia projektów typograficznych z wykorzystaniem tradycyjnych technik drukarskich.

Artyści z całej Europy, uczestniczący w międzynarodowym projekcie LemPRESS, realizowanym z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, wybitnego pisarza science fiction, filozofa i krytyka, przygotowali plakaty przy pomocy tradycyjnych technik drukarskich, wykorzystując metalowe i drewniane czcionki. Złożone z nich słowa potraktowali eksperymentalnie jako wizualne przedstawienie ponadczasowych myśli i odniesienie do filozofii i twórczości literackiej Lema. Artyści stworzyli pobudzające wyobraźnię niezwykłe projekty typograficzne.
Kuratorem wystawy jest Tomek Ratajczak.

Zorganizowana przez Galerię Bielską BWA w Willi Sixta wystawa i towarzyszące jej warsztaty typograficzne prowadzone przez Tomka Ratajczaka w Willi Sixta i w bielskiej pracowni artysty flyingFISH letterpress, mają na celu przybliżenie historii zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego oraz promocję techniki letterpress. Technika ta przynosi niepowtarzalny, unikalny efekt, nieporównywalny z powszechnym obecnie drukiem cyfrowym i offsetowym.

Wystawę przygotowali Iwona Bolińska-Walendzik, koordynatorka projektu LemPRESS, kuratorka w Pracowni Starych Technik Drukarskich WBP w Olsztynie oraz Tomek Ratajczak z bielskiej pracowni flyingFISH letterpress) – kurator wystawy LemPress w Willi Sixta.
Przed bielską ekspozycją, wystawa LemPRESS pokazywana była w wielu miejscach w Polsce m.in. w BWA w Pile, w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie, Domu Słów w Lublinie.

Czytaj więcej o projekcie i wystawie LemPRESS, poznaj terminy warsztatów typograficznych >>

LemPress – Międzynarodowa wystawa prac typograficznych poświęconych Stanisławowi Lemowi
kurator: Tomek Ratajczak
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta (podziemie), Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
7 marca – 3 kwietnia 2024 roku
wernisaż: czwartek, 7 marca 2024 godz. 15.00