Przyszłość Bielska-Białej oczami społeczności
Aktualne
Pierwszy w Polsce warsztat inspiracyjny poświęcony koncepcji ekonomii obwarzanka w odniesieniu do lokalnej społeczności na przykładzie Bielska-Białej.
Celem warsztatu jest odkrycie potencjału, jaki daje działanie w zgodzie z ideą ekonomii obwarzanka, w odniesieniu do lokalnej społeczności.
Ekonomia obwarzanka (Doughnut Economics) to koncepcja rozwoju, która dąży do zaspokojenia potrzeb wszystkich ludzi w ramach zasobów, jakimi dysponuje nasza żyjąca planeta. Podczas warsztatu będziemy chcieli wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, co to oznacza dla sąsiedztwa, dzielnic, miast lub narodów, w których żyjemy?
Aby to zrobić, przyjmiemy cztery perspektywy na nasze codzienne miejsce życia i stworzymy jego portret przez pryzmat potrzeb, aspiracji i globalnej odpowiedzialności lokalnej społeczności. Będziemy analizować zarówno aspekty społeczne, jak i ekologiczne naszego otoczenia. Zastanowimy się, jak możemy poprawić jakość życia w naszym miejscu, jednocześnie dbając o dobrobyt ludzi i planety na całym świecie.
***
Warsztat inspiracyjny Przyszłość Bielska-Białej oczami społeczności
Dla kogo: Osoby reprezentujące lokalne organizacje, szkoły, biznes lub samorząd, osoby aktywne społecznie.
Kiedy: 14 grudnia 2023, czwartek, 10:00-13:00
Gdzie: Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24
Prowadzące: Agata Miryn-Sienkiewicz i Karolina Długosz
Spotkanie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy >>
Organizatorzy: Klub Gaja, Galeria Bielska BWA, Next Good Thing Agata Miryn-Sienkiewicz i Karolina Długosz
Karolina Długosz – od ponad 15 lat łączy świat biznesu i organizacji społecznych jako ekspertka w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Obecnie na stanowisku Sustainability Lead w Netguru odpowiada za zrównoważony rozwój firmy zgodnie z koncepcją B Corporation. Rozwija także działalność pro-bono Netguru m.in. poprzez współpracę z Fundacją Tech To The Rescue. W praktyce wdraża tzw. stakeholder governance – zobowiązanie firmy do uwzględniania głosu interesariuszy w procesie podejmowania decyzji. Z pasją wspiera budowanie inkluzywnego miejsca pracy – w tym obszarze jest dwukrotną laureatką nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes” przyznawanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, pasjonatka koncepcji Inclusion Nudges. Zainicjowała proces neutralności węglowej Netguru. Ciągle uczy się o zmianach klimatu i o tym, jak o nich rozmawiać. Prywatnie wspina się, kocha jeździć na rowerze i woli przyrodę od miasta.
Agata Miryn-Sienkiewicz – entuzjastka i edukatorka w obszarze zrównoważonego biznesu i rozwoju. Założycielka firmy szkoleniowo-konsultingowej Next Good Thing promującej wdrażanie modeli gospodarki obiegu zamkniętego z wykorzystaniem kreatywnych metod pracy. Prowadzi od kilku lat warsztaty strategiczne, procesy wypracowywania innowacji w obszarze wypracowania rozwiązań cyrkularnych i zielonej transformacji. Jest certyfikowanym moderatorem Design Thinking. Pracowała m.in. z PARP, Innowo, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, ASP Warszawa, T-Mobile, H2H, Fundacja Fundusz Współpracy.
Inicjatorka i koordynatorka raportu „Odpady od nowa – jak radzimy sobie ze śmieciami i nieużywanymi rzeczami w naszych domach”.
Ekspertka programu Climate Leadership. Wyróżnienie Liderka Zrównoważonego Rozwoju przez Forbes Woman Polska 2022. Stara się zarażać podejściem „Kreatywnie przez kryzys”.