Sąsiedzkie wizyty polskich i czeskich widzów

Aktualne

Finał projektu  współpracy polsko-czeskiej. Widzowie i artyści mieli okazję odwiedzić inspirujące miejsca oraz uczestniczyć w wydarzeniach i wystawach w kraju sąsiada.

Wyjazdy odbyły się w programie polsko-czeskiego projektu pn. „Korzenie –  wspólnota źródeł, poszukiwań i inspiracji. Sztuka i dizajn po obu stronach granicy”.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Logotypy Mikrofunduszu

 

Warsztaty emalii we Frydlancie nad Ostrawicą

29 października 2019 roku, kilkunastoosobowa grupa miłośników sztuki i artystów miała okazję odwiedzenia siedziby partnera projektu – Centrum Kultury we Frydlancie nad Ostrawicą i wykonania własnych prac w technice emalii.

Czeska wizyta w Bielsku-Białej

Widzowie czescy z Frydlantu nad Ostrawicą oraz studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu w Ostrawie odwiedzili Bielsko-Białą 21 listopada br. Wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem wystawy 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 w Galerii Bielskiej BWA. Kuratorka biennale – Grażyna Cybulska oraz dyrektor galerii – Agata Smalcerz, opowiedziały o historii Bielskiej Jesieni i laureatach tegorocznej edycji.

Późniejszy spacer po Bielsku-Białej szlakiem wybranych murali zakończył się wizytą w Starej Fabryce – oddziale Muzeum Historycznego. Piotr Kenig  – historyk i kierownik Starej Fabryki,  oprowadził gości po stałej ekspozycji. Uczestnicy wycieczki poznali przemysłową historię Bielska-Białej, w tym historię polsko-czeskiej współpracy w minionych wiekach.  Zwiedzanie wystawy Triennale Tkaniny Textile Art  of Today zakończyło część  artystyczną  wizyty.

Wyjazd na Festiwal Meat-Design Ostrava – 22 listopada 2019

Widzowie z Polski, w tym blisko 30-osobowa grupa młodzieży z Bielskiej Szkoły Przemysłowej, udali się z kolei do postprzemysłowego kompleksu Dolni Vitkovice w Ostrawie, gdzie trwał festiwal dizajnu z udziałem wystawców z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i Japonii.

Na koniec dnia pełnego wrażeń, inspirujących kontaktów i podziwianiu niezwykłej industrialnej przestrzeni, znakomicie wykorzystywanej obecnie do organizacji wydarzeń kulturalnych w Ostrawie, grupa zwiedziła także starówkę Frydka-Mistka.