Sezon w piekle – warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Aktualne

Jak mogą wyglądać zmaterializowane traumy, troski, tragedie czy elementy opresyjnego systemu? Co to jest współczesne piekło? Jak wyrazić protest? Warsztaty artystyczne w scenerii wystawy „Sezon w piekle”.

Warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych inspirowane wystawą „Sezon w piekle” – 11. Wystawą Kuratorska Bielskiej Jesieni 2022, m.in. pracą Michała Frydrycha „Brama Piekieł (Gang pieklaków)”, otwierającą ekspozycję w górnej sali Galerii Bielskiej BWA. Pluszowe pieklaki symbolizują współczesne traumy wymieniane przez artystę, wśród nich: Dysthymia – Depresja, Superstimulatio – Przebodźcowanie, Precario – Prekarność, Solitudo – Samotność, Creditum – Zadłużenie, Spinae dolores – Bóle kręgosłupa.

Warsztaty adresowane są do widzów w różnym wieku, do osób indywidualnych i grup zorganizowanych.
Zajęcia poprzedzane są zwiedzeniem wystawy, po której oprowadza Karolina Zięba, prowadząca warsztaty edukatorka Galerii Bielskiej BWA.

„GANG PIEKLAKÓW” – WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Jak mogą wyglądać zmaterializowane traumy, troski, tragedie czy elementy opresyjnego systemu? Sprawdźmy! Uszyjmy maskotkę, własnego piekielnego potwora!
Wystawa „Sezon w piekle” pokazuje, że skojarzenia z piekłem mogą być bardzo różne. Artystki i artyści przywołują zarówno wątki historyczne, jak i te bardzo aktualne, odnoszące się do kontekstu społecznego czy politycznego. Jedną z takich prac jest „Brama Piekieł (Gang pieklaków)” Michała Frydrycha, którą tworzą pluszowe maskotki, będące reprezentacją współczesnych bolączek.
Warsztaty są wyjątkową okazją do zwizualizowania swoich lęków i próby zmierzenia się z nimi oraz oswojenia. Podczas zajęć wydobędziemy to, czego najbardziej się obawiamy, nadamy temu imię oraz formę. Każdy z uczestników stworzy swojego piekielnego potwora – z rysunków przygotujemy projekty, a następnie uszyjemy piekielne potwory i zadecydujemy o ich dalszym losie.

Warsztaty są zgodne z ideą „less waste” – tkaniny i materiały, z których wykonane zostaną pieklaki pochodzą w większości z wtórnego obiegu.

„Gang pieklaków” – warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Galeria Bielska BWA, sobota, 17 grudnia, godz. 14.00
Czas trwania: ok. 1,5 godziny
Koszt: 10 zł przy przedpłacie, 15 zł w dniu warsztatu
Wszystkie materiały zapewnia organizator
Zapisy oraz dodatkowe informacje: k.zieba@galeriabielska.pl

Przedpłata na numer konta: 93 1240 4142 1111 0000 4825 7514
Tytuł przelewu:
Warsztaty Gang pieklaków

Istnieje możliwość umówienia dodatkowego terminu dla grup zorganizowanych, szczegóły: k.zieba@galeriabielska.pl

PROTEST JAKO FORMA OPORU – WARSZTATY DLA  MŁODZIEŻY

Przestrzeń galerii jest bezpiecznym miejscem do wyrażania swojego zdania, dlatego zachęcamy do zabrania głosu. Zamanifestujmy swoje zdanie! Malujmy transparenty!
Sztuka zaangażowana społecznie zakłada, że kultura może być narzędziem zmiany. Weźmy przykład z artystów biorących udział w wystawie „Sezon w piekle”. Bartek Kiełbowicz, z niezgody na aktualne wydarzenia, komentuje rzeczywistość za pomocą rysunków i interwencji artystycznych. My pójdziemy w ślady Pawła Żukowskiego i przygotujemy transparenty z hasłami wyrażającymi sprzeciw – wykrzyczmy to, co nas najbardziej boli, przygnębia lub drażni.
Zabierzmy głos w ważnej sprawie! O tym, która ze „spraw” jest ważna, zdecyduje każdy uczestnik warsztatów, przygotowując odpowiedni transparent.

Warsztaty malowania transparentów planowane są w formie pracy indywidualnej i zespołowej. Chętnych nauczycieli i opiekunów grup zapraszamy do kontaktu.

Czas i termin warsztatów do uzgodnienia (sugerowany czas: 1,5 godziny)
Koszt: 10-15 zł od osoby (zależnie od liczebności grupy i czasu trwania)
Wszystkie materiały zapewnia organizator
Zapisy oraz dodatkowe informacje: k.zieba@galeriabielska.pl


ZRÓBMY SOBIE PIEKŁO – WARSZTATY PLASTYCZNE DLA NASTOLATKÓW

Jak postrzegają piekło artyści? Zobaczmy, czy współczesna definicja przystaje do średniowiecznej koncepcji Dantego Alighieri!
Jak zmieniała się definicja piekła na przestrzeni wieków? Jak je widział średniowieczny mistrz Dante Alighieri, a jak XIX-wieczny poeta Arthur Rimbaud? W jakim kontekście osadzają piekło współcześni artyści? Na te pytania poszukamy odpowiedzi na 11. Wystawie Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2022, przygotowanej przez Stacha Szabłowskiego. Następnie wykonamy prace plastyczne ilustrujące wyobrażenia o piekle. Sprawdzimy także, czy „współczesne piekło” pokrywa się ze średniowieczną klasyfikacją włoskiego mistrza Dantego.

Warsztaty są organizowane dla grup, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Czas i termin warsztatów do uzgodnienia (sugerowany czas: 1,5 godziny)
Koszt: 10-15 zł od osoby (zależnie od liczebności grupy i czasu trwania)
Wszystkie materiały zapewnia organizator
Zgłoszenia na adres mailowy: k.zieba@galeriabielska.pl

Karolina Zięba – edukatorka Galerii Bielskiej BWA, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, organizatorka wydarzeń w sferze kultury.

Czytaj więcej o wystawie „Sezon w piekle” i wydarzeniach towarzyszących, zobacz zdjęcia z ekspozycji >>