Ślady i znaki – finisaż wystawy

Aktualne

Pokaz filmu „Sweet country” i dyskusja o rdzennych mieszkańcach Australii na zakończenie wystawy malarstwa Aborygenów.

W ostatnich dniach wystawy malarstwa Aborygenów z Australii Centralnej pt. „Ślady i znaki”,  zapraszamy  na jej finisaż – w piątek, 23 lutego 2024 o godz. 17.00 w Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24.

W programie finisażu zaplanowano dyskusję na temat rdzennych mieszkańców Australii z udziałem ekologa Jacka Bożka i antropologa Grzegorza Błahuta oraz pokaz filmu „Sweet country” (2017), zrealizowanego przez jednego z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, urodzonego w rodzinie aborygeńskiej – Warwicka Thorntona.

W trakcie wydarzenia połączymy się także online z Ryszardem i Julianną Bednarowiczami, którzy są właścicielami kolekcji obrazów prezentowanych na wystawie.

„Sweet country”– oparty na prawdziwych wydarzeniach western,  z głównymi rolami zagranymi przez rdzennych mieszkańców: Hamiltona Morrisa i Natassię Gorey Furber, jest poruszającą historią o relacjach między Aborygenami a białymi przybyszami, rozgrywającą się w olśniewających pejzażach Australii Centralnej.
Akcja filmu rozgrywa się w 1929 roku w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Bohaterem jest Sam,  Aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei Freda Smitha. Pewnego dnia Sam zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez niejakiego Harry’ego Marsha. Ten okazuje się złym człowiekiem, a jego coraz bardziej napięte relacje z Samem kończą się gwałtowną strzelaniną. Aborygen zabija białego w obronie własnej. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą, zmuszonym do ucieczki z miasta z ciężarną żoną. Ich śladem ruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera…
Film został doceniony na wielu światowych festiwalach, w tym nagrodzony specjalną nagrodą Jury na 74. MFF w Wenecji oraz nagrodą FIPRESCI na festiwalu CAMERIMAGE w 2017 roku.
Wstęp wolny.

Plakat filmu: © materiały prasowe Aurorafilms.pl

Warwick Thornton, © materiały prasowe Aurorafilms.plWarwick Thornton (rocznik 1970) – urodził się i wychował w Alice Springs. Jego matka, Freda Glynn, była współzałożycielką i pierwszą dyrektorką Centralnego Stowarzyszenia Medialnego Aborygenów (CAAMA) oraz dyrektorką telewizji Imparja – w swoim czasie jako jedyna kobieta przewodnicząca sieci telewizyjnej na świecie. W wieku 13 lat Thornton został wysłany do szkoły przyklasztornej Zakonu Benedyktynów w Nowej Norcii, jedynym klasztornym mieście w Australii, chociaż dziś reżyser ma na pieńku z religią i nie uważa się za chrześcijanina. Karierę w mediach zaczynał jako DJ radiowy, następnie ukończył studia w Australijskiej Szkole Filmu, Telewizji i Radia. Jego filmy krótkometrażowe szybko zaczęły zdobywać nagrody na światowych festiwalach. Fabularny debiut pełnometrażowy, melodramat z życia Aborygenów, „Samson i Dalila” (2009), zapewnił mu uznanie międzynarodowej krytyki i zgarnął ponad 30 wyróżnień na całym świecie, w tym Złotą Kamerę w Cannes oraz nominację do Złotej Żaby na festiwalu Camerimage.

Warwick od początku kariery z powodzeniem łączy funkcje reżysera i operatora – również przy swoim filmie, „Sweet Country”, który zdobył m.in. nagrodę Jury na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Zdjęcie: Warwick Thornton, © materiały prasowe Aurorafilms.pl

Czytaj recenzje filmu na portalach:
Polityka >>
Gazeta Wyborcza >>
Głos Kultury >>
Filmweb >>

____________________________________________________________________________________________

Czytaj więcej o wystawie „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej” >>

Zobacz katalog wystawy >>

___________________________________________________________________________________

Finisaż wystawy „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 23 lutego 2024 roku, godz. 17.00
wstęp wolny