„Święto drzewa” – mural Ewy Ciepielewskiej

Aktualne

Na ścianie bielskiej kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 9 powstał mural dedykowany drzewom. Artystka wykorzystała specjalne farby pochłaniające zanieczyszczenia powietrza.

Rozświetlone odcienie zieleni leśnego poszycia i gęstwiny liści, prześwit błękitnego nieba pomiędzy pniami – taki obraz lasu wyłania się na ścianie kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej. Mural zatytułowany „Święto drzewa” zrealizowała wrocławska artystka Ewa Ciepielewska, w której twórczości ważne miejsce zajmują natura i jej dobro oraz zachowania człowieka zapobiegające dewastacji środowiska naturalnego. Dzieło Ewy Ciepielewskiej powstało w znanym programie edukacyjnym Klubu Gaja pod nazwą „Święto drzewa”, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Artystka pokryła wysoką na kilka pięter wąską ścianę kamienicy specjalną farbą, posiadającą właściwości pochłaniania zanieczyszczeń powietrza. Choć pogoda na przełomie września i października była wyjątkowo deszczowa, dzieło zostało realizowane. Mural powstał we współpracy z Galerią Bielską BWA.
Ewa Ciepielewska od dawna współpracuje z Klubem Gaja w działaniach artystyczno-ekologicznych, a także z Galerią Bielską BWA, gdzie miała kilka wystaw. Realizacja ogromnego muralu na szczytowej ścianie, liczącej 24 m wysokości i 6 m szerokości, jest niezwykłym wydarzeniem, dzięki któremu dzieło artystki pozostanie w przestrzeni miasta, podobnie, jak wiele innych obrazów zrealizowanych w ostatnich latach na ścianach bielskich kamienic.
Oficjalna inauguracja muralu odbyła się w poniedziałek, 12 października br.

Agata Smalcerz:
Ewa Ciepielewska, autorka muralu „Święto drzewa”, jest artystką od lat zajmującą się tematyką ekologii, zarówno w swoim malarstwie, jak i działaniach artystycznych – w przestrzeniach miast lub na rzekach. Jej słynne spływy Wisłą, współorganizowane przez grupę artystów i ekologów, mają zwracać uwagę na zagrożenia związane z czystością wód, ale też pokazywać walory transportu rzecznego, kiedyś bardzo popularnego, ale mocno zaniedbanego w ostatnich czasach.
Artystka współtworzy Grupę LUXUS, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku, jedyną formację z tamtych czasów, która przetrwała do dziś. Grupa LUXUS zorganizowała dziesiątki wystaw, prezentując zarówno malarstwo, jak i obiekty, a prace członków grupy znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w kolekcjach publicznych i prywatnych za granicą. Tematyka ich prac dotyczy aktualnej rzeczywistości, a rys krytyczny zawsze zrównoważony jest humorem. Grupa organizuje także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki.
Projekt „Święto drzewa” nawiązuje do malarstwa Ewy Ciepielewskiej, w którym drzewa stanowią jeden z ważniejszych tematów. Przedstawia fragment lasu prześwietlonego wiosennym czy letnim słońcem, w którym jasna zieleń kontrastuje z brązowymi pniami drzew, a złote refleksy harmonizują z błękitem nieba prześwitującym w oddali.

Tym sposobem, stojąc na początku ulicy Adama Mickiewicza, nieopodal wylotu do placu Bolesława Chrobrego, przechodzień może oglądać dwa wielkoformatowe dzieła z motywami roślinnymi: opisany mural ukazujący drzewa na kamienicy pod numerem 9, natomiast ze ściany kamienicy pod numerem 3, spomiędzy olbrzymich liści monstery spogląda młoda kobieta trzymająca donicę z tą egzotyczną rośliną. Utrzymany w ciemnych, granatowo-fioletowych barwach mural pt. „Blue Monday” zrealizował w 2017 roku artysta o pseudonimie Bezt.

ewa ciepielewskaEwa Ciepielewska urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1984 roku w pracowni doc. Konrada Jarodzkiego; aneks w pracowni Wiedzy Wizualnej doc. Leszka Kaćmy. Z Grupą LUXUS stworzyła kilkadziesiąt wspólnych aranżacji i wystaw, współtworzyła również Magazyn LUXUS i inne publikacje grupy. Od 1984 roku wystawia indywidualnie i podejmuje samodzielne przedsięwzięcia artystyczne i ekologiczne. Organizuje przedsięwzięcia zaangażowane społecznie i ekologicznie we współpracy m.in.: z ośrodkami wychowawczymi, krakowską Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Klubem Gaja z Bielska-Białej, szwajcarską Fundacją Kultury Pro Helvetia, Instytutem Multimedialnym. Uczestniczy w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jest autorką wystaw indywidualnych, akcji plenerowych, murali i zaangażowanych społecznie happeningów.
Artystka tworzy obrazy olejne, akrylowe i akwarelowe odwołując się ich stylistyką do estetyki kampu oraz takich nurtów, jak pop-art, transawangarda i realizm magiczny.
Regularnie od 2008 roku w maju, odbywa wyprawy drewnianą łodzią Wisłą z Krakowa do Gdańska w ramach Królewskiego Flisu na Wiśle. Podczas tej podróży realizuje współautorski projekt Płynący Festiwal Sztuk. Artystka mieszka i pracuje w Krakowie.
Na zdjęciu: Ewa Ciepielewska podczas realizacji muralu w Bielsku-Białej, 6.10.2020, fot. Krzysztof Morcinek

Mural Święto Drzewa – dla czystego powietrza!
„Ekologiczny mural co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m kw”.
Czytaj więcej o muralu i właściwościach farb zastosowanych w jego realizacji w komunikacie na stronie Klubu Gaja >>
Czytaj więcej o programie edukacji ekologicznej Klubu Gaja „Święto drzewa” >>

Czytaj więcej o muralach w Bielsku-Białej >>

Czytaj o wystawie malarstwa Ewy Ciepielewskiej w Galerii Bielskiej BWA „Ręce splamione farbą, czyli 30 lat z transawangardą” >>

______________________________________________

W mediach:

TVP3 Katowice, Aktualności, 7.10.2020, od 18'05" >>

TVP3 Katowice, Zawsze z kulturą, 24.10.2020, od 13"55" >>

TVN, Fakty