Taras z widokiem (na kulturę)
Aktualne
Konsultacje społeczne w formie warsztatów mają na celu opracowanie koncepcji stworzenia tarasu użytkowego na dachu budynku galerii z przeznaczeniem na działalność kulturalną.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach mieszkańców Bielska-Białej i okolic, miłośników i odbiorców kultury, a zwłaszcza przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Podczas warsztatów, przyszli uczestnicy wydarzeń na projektowanym „tarasie z widokiem” będą mieli możliwość wypowiedzenia się w trakcie dwóch paneli: na temat planowanych prac architektonicznych, a także dotyczących projektowanych w nowej przestrzeni aktywności kulturalnych.
Konsultacje poprzedzają przygotowanie przez Galerię Bielską BWA we współpracy z Gminą Bielsko-Biała wniosku o dofinansowanie projektu „Taras z widokiem (na kulturę) – modernizacja budynku Galerii Bielskiej BWA szansą na nowe formy prezentacji dziedzictwa kulturowego w Bielsku-Białej” z Funduszy Norweskich i EOG w obszarze Kultura.
Przed wojną, w latach 1881–1939, w miejscu obecnego budynku galerii stała synagoga, zbudowana przez Karola Korna wg projektu Ludwika Schöne i zgodnie ze zwyczajem zorientowana, czyli usytuowana, na osi wschód-zachód. Obok wejścia do synagogi, od strony ulicy Mickiewicza, zasadzono wówczas kasztanowce, które rosną do dziś.
Synagoga została spalona i zburzona przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku.
Budynek Galerii Bielskiej BWA, leżący na osi północ południe, powstawał w dwóch etapach: w 1960 roku zbudowano parterowy pawilon wystawowy, przeznaczony na wystawy sztuki współczesnej, a w 1989 dobudowano salę górną oraz część użytkową, z biurami i kawiarnią.
Obecnie powstał pomysł przekształcenia płaskiego dachu Galerii Bielskiej BWA w taras, przeznaczony do użytkowania przez mieszkańców. Pomysł nawiązuje do funkcjonującej tu w latach 60. XX wieku na dachu, parterowego wówczas pawilonu wystawowego kawiarni letniej, ze stolikami i parasolami .
W 2017 roku w Galerii Bielskiej BWA prezentowana była wystawa „Tanceba”, podczas której artystka Małgorzata Łuczyna, opierając się na mapach i pomiarach geodezyjnych, wyznaczyła zarys murów synagogi. Fragment tej pracy istnieje nadal na pokrytym papą dachu galerii – wśród kominów i urządzeń wentylacyjnych.
Uwaga! Osoby pragnące wziąć udział w konsultacjach społecznych uprzejmie informujemy, iż konieczna jest wcześniejsza rejestracja: elektroniczna, poprzez adres info@galeriabielska.pl (prosimy o uzyskanie potwierdzenia rejestracji) lub telefonicznie pod numerem 33 812 58 61 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.
Termin rejestracji: do 3 lutego 2020.
Planowany czas warsztatów w środę 5 lutego 2020 roku:
– część 1 (architektoniczna) – godz. 10.00-12.00
– część 2 (dotycząca aktywności kulturalnych) – godz. 13.00-16.00
Można wziąć udział w całości warsztatów lub w jednej wybranej części.
W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, ew. reprezentowaną przez siebie organizację, kontakt (numer telefonu lub adres e-mail).
Pełne informacje dotyczące polityki prywatności oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się pod tym linkiem >>