Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Wesele Stanisława Wyspiańskiego

Aktualne

Artur Pałyga zaprasza do wspólnego czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej dramaturgii – „Wesela”  Wyspiańskiego – w piątek, 10 lutego o godz. 18.00.

„Wesele”, wybitne dzieło Stanisława Wyspiańskiego, po raz pierwszy zostało wystawione w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku.
Dlaczego akurat teraz, w obecnej sytuacji społecznej i politycznej 2023 roku, Artur Pałyga wybrał do wspólnego czytania ten znamienny, ważny dla Polaków tekst? Odpowiedź w najbliższy piątek podczas spotkania Teatru Tekstu w Willi Sixta.

Tytuł sztuki, przygotowanej do wspólnego czytania przez Artura Pałygę, inicjatora Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, jest zawsze niespodzianką niemal do ostatniej chwili przed spotkaniem uczestników. Dzięki temu, do czytania udaje się przygotować najbardziej „gorące” teksty we współczesnym teatrze, sztuki teatralne zasługujących na uwagę autorów. Tak było np. w grudniu minionego roku, gdy Artur Pałyga zaproponował wspólne czytanie tekstu sztuki Małgorzaty Maciejewskiej, pierwszej laureatki gliwickiej nagrody w konkursie o nagrodę dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, zorganizowanym przez Teatr Miejski w Gliwicach (sztuka pt. „Feblik”). Wcześniej, w październiku 2022 roku, czytane były fragmenty sztuki Maliny Prześlugi pt. „Jeszcze tu jesteś”, tuż po tym, jak autorka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną – najważniejszą polską nagrodę przyznawaną autorom sztuk teatralnych

Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej sztuką pt. „Testament Teodora Sixta”, inspirowaną sylwetką Teodora Sixta, zmarłego w 1897 roku bielskiego przedsiębiorcy i filantropa, który ofiarował swą okazałą willę miastu. Artur Pałyga ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji, tj. Willi Sixta, która po gruntownej modernizacji stała się miejscem prezentacji sztuki współczesnej i realizacji w dziedzinie kultury.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek, 10 lutego 2023*, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Prowadzenie: Artur Pałyga

*Teatr Tekstu początkowo był zapowiadany na 27 stycznia 2023, został jednak odwołany.

Współorganizatorem spotkań Teatru Tekstu im. Teodora Sixta jest Galeria Bielska BWA.

Czytaj więcej o historii Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, przeniesieniu spotkań do Willi Sixta >>