Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Jeszcze tu jesteś

Aktualne

Artur Pałyga zaprasza do wspólnego czytania sztuki Maliny Prześlugi pt. „Jeszcze tu jesteś”. Autorka jest laureatką tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Po wakacyjnej przerwie w Willi Sixta znów rozbrzmiewać będą głosy uczestników wspólnego czytania tekstu, wybranego przez Artura Pałygę, dramaturga, inicjatora Teatru Tekstu im. Teodora Sixta.
Tym razem czytany będzie tekst Maliny Prześlugi pt. „Jeszcze tu jesteś”.

Artur Pałyga:
Nasze spotkanie Teatru Tekstu im. Teodora Sixta odbywa się tydzień po tym, jak autorka odebrała z rąk jury Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną – najważniejszą polską nagrodę przyznawaną autorom sztuk teatralnych. Zapraszam.

Malina Prześluga – dramatopisarka, pisarka, kulturoznawczyni, autorka książek dla dzieci oraz ponad pięćdziesięciu dramatów, kierownik literacka i dramaturżka Teatru Animacji w Poznaniu. Sześć jej sztuk opublikował miesięcznik „Dialog”, czternaście ukazało się drukiem w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży”. Laureatka m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020 („Debil”), Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego Strefy Kontaktu (2015 „Garnitur prezydenta”, 2017 „Nie ma”, 2021 „Kobieta i życie), konkursu Metafory Rzeczywistości 2013 („Kwaśne mleko”). Otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci, Medal Młodej Sztuki oraz Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2020 roku uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. Jej dramaty zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

„Jeszcze tu jesteś”.
W samym środku jest kobieta, a wokół niej toczy się życie. Przetacza po niej jak walec. To życie, które miało się rozpaść na milion kawałków, zatrzymać, zamknąć w bezruchu. Wciąż jest. I ona w nim. Czy ona też wciąż jest? Po co ona jest? Jak ona ma jeszcze być? Po tym, co się zdarzyło? Czy można nie rozumieć i dalej być? Czy jest coś więcej niż pytania i ból? Jak się jest po końcu?

Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w Polsce i na świecie. W 2006 roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej sztuką pt. „Testament Teodora Sixta”, inspirowaną sylwetką Teodora Sixta, zmarłego w 1897 roku bielskiego przedsiębiorcy i filantropa, który ofiarował swą okazałą willę miastu. Artur Pałyga ze swoją działalnością w dziedzinie dramatu często powraca do miejsca inspiracji, tj. Willi Sixta, która po gruntownej modernizacji stała się miejscem prezentacji sztuki współczesnej i realizacji w dziedzinie kultury.

Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – Malina Prześluga, „Jeszcze tu jesteś”,
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
piątek 7 października 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Prowadzenie: Artur Pałyga

Współorganizatorem spotkań Teatru Tekstu im. Teodora Sixta jest Galeria Bielska BWA.
Czytaj więcej o historii Teatru Tekstu im. Teodora Sixta, przeniesieniu spotkań do Willi Sixta >>