Teatr Tekstu im. Teodora Sixta – marzec 2025
Aktualne
Artur Pałyga zaprasza do wspólnego czytania sztuki teatralnej Maliny Prześlugi, tuż po premierze w poznańskim Tatrze Nowym.
Serdecznie zapraszamy do Willi Sixta w piątek, 28 marca 2025 roku o godz. 18:00 na wspólne czytanie tekstu dramatycznego prowadzone przez dramatopisarza Artura Pałygę.
Będzie to kolejne spotkanie uczestników Teatru Tekstu im. Teodora Sixta z tekstem Maliny Prześlugi, dramatopisarki, pisarki i kulturoznawczyni, autorki kilkudziesięciu dramatów i kilkunastu książek dla dzieci, laureatki konkursów dramaturgicznych – ostatnio dwukrotnie zdobywała laur Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej; za dramaty „Debil” (2020) i „Jeszcze tu jesteś” (2022).
W Teatrze Tekstu im. Teodora Sixta czytane były dramaty pisarki „Jeszcze tu jesteś oraz „Kobieta i życie”.
W najbliższy piątek Artur Pałyga rozpocznie wspólne czytanie najnowszej sztuki Maliny Prześlugi pt. „Dawno nie było komu śpiewać. Baśń dla wkur…onych”.
Artur Pałyga:
Przeczytamy świeżutki tekst Maliny Prześlugi, który miał swoją premierę w listopadzie 2024 roku w Teatrze Nowym w Poznaniu, o którym autorka mówi, że jest szczególnie dla niej ważny.
„Rozedrgana, fragmentaryczna i celowo niespójna narracja pozwala autorce swobodnie podążać za skojarzeniami i przemyśleniami, które choć za nic nie chcą ułożyć się w spójną diagnozę rzeczywistości, to nie sposób ich już dłużej dusić w sobie. Pytanie o sens teatru i fikcji w obliczu wojny za progiem stoi więc obok nasyconej absurdalnym humorem wymianie informacji o grzybiarstwie (podobno grzybiarze wstają o 4:48, a więc o godzinie samobójców).
Ów chaos jest jednak celowy, gdyż wszystko to, co między nadmiarem emocji i pragnień a pustką i rezygnacją, stanowi zasadniczą treść dramatu. Tekst Prześlugi wyraża jednocześnie rozczarowanie rzeczywistością, zmęczenie, wycofanie, bezsilność i smutek, jak i z drugiej strony desperackie pragnienie (innego) życia. Poczucie zagubienia wyrastające na tym napięciu zdaje się zasadą organizującą konstrukcję sztuki” –- to fragment opisu sztuki ze strony Agencji Dramatu i Teatru.
Zapraszam
Wspólne czytanie dramatów nie polega na prezentowaniu umiejętności aktorskich, lecz na aktywnym uczestnictwie w wydarzeniu. Rolą prowadzącego jest wybór tekstu, jego wcześniejsze powielenie, wprowadzenie do lektury, rozdzielenie ról oraz prowadzenie dyskusji na temat przeczytanego tekstu.
Artur Pałyga – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Bielsku-Białej. Autor kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie. W latach 2010–2012 konsultant programowy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, następnie w latach 2012–2014 zatrudniony na stanowisku dramaturga w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2014 dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
W 2006 roku zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim sztuką inspirowaną sylwetką Teodora Sixta. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni: „Żyd” w reż. Roberta Talarczyka (2008) i „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego (2009). W 2013 roku został laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę pt. „W środku słońca gromadzi się popiół” (prapremiera w 2014 roku w krakowskim Teatrze Starym w reż. Wojciecha Farugi). W roku 2014 roku premiera „Żyda” odbyła się na Węgrzech w Budapeszcie. W 2017 roku zadebiutował jako reżyser spektaklem pt. „Dada z łasiczką” w wykonaniu studentów i absolwentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.
Prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w bielskim Stowarzyszeniu Teatr Grodzkim, a także m.in. Szkołę Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim, Pracownię Podejrzanych Praktyk Teatralnych w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatr Tekstu im. Teodora Sixta w Bielsku-Białej. Od kilku lat współpracuje ze Strefą Wolnosłową działającą w warszawskim Teatrze Powszechnym, prowadząc warsztaty kończące się spektaklami.
Na zdjęciu: Artur Pałyga, fot. Wikipedia / Anita Szymańska
Teatr Tekstu im. Teodora Sixta
Prowadzenie: Artur Pałyga