Underground Krakowski w Galerii Bielskiej BWA – wernisaż

Aktualne

„Zaufaj architektowi. ZRÓB SOBIE ŚWIĄTYNIĘ” – otwarcie wystawy, koncert zespołu RDZEŃ 69. Panel dyskusyjny o przyszłości galerii i przestrzeniach miasta.

Wernisaż wystawy Supergrupy UNDERGROUND KRAKOWSKI pt. „Zaufaj architektowi. ZRÓB SOBIE ŚWIĄTYNIĘ”, poprzedzony będzie otwartym panelem dyskusyjnym z udziałem artystów i architektów pt. „Czy Bielsko-Biała zasługuje na Centrum Sztuki Współczesnej?”.
Projekt krakowskiej grupy artystów, a także cykl wydarzeń podczas tegorocznego lata pod hasłem Przestrzenie miasta – wraz z nową wystawą w galerii pt. „Prawo do miasta”, podejmującą temat relacji kultury deskorolkowej z przestrzenią miasta – otwierają program wydarzeń w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta poświęconych tematom miejskości, architektury, street artu i przestrzeni wspólnych Bielska-Białej.

Wystawa „Zaufaj architektowi. ZRÓB SOBIE ŚWIĄTYNIĘ” nawiązuje także do świątyni żydowskiej, która istniała niegdyś w miejscu obecnej siedziby Galerii Bielskiej BWA – do bielskiej synagogi, zniszczonej przez Niemców w 1939 roku.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy „Zaufaj architektowi. ZRÓB SOBIE ŚWIĄTYNIĘ”:
Najnowszy projekt konceptualny grupy artystycznej, w skład której wchodzą Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki. Swoją koncepcją zbudowania nowej „świątyni sztuki” wpisali się w pomysły związane z modernizacją budynku Galerii Bielskiej BWA, a nawet stworzeniem większej przestrzeni poświęconej sztuce współczesnej. 
W trakcie rezydencji w Galerii Bielskiej BWA artyści zaprojektowali nową przestrzeń, która zrealizowana w górnej sali galerii nawiązuje do historii miejsca, ale też odnosi się do historii sztuki światowej. Stworzyli koncepcję sali wypełnionej filarami, multiplikując istniejące już podpory. (…)
Konceptualna praca artystów i jej materialna realizacja w Galerii Bielskiej BWA stały się przyczynkiem do dyskusji na temat współczesnej architektury, jej spójności z aktualnymi funkcjami, jej dostępności i przyjazności dla różnych grup społecznych.
Na cały okres wakacji galeria zaplanowała spotkania z architektami projektującymi tkankę miejską i jej użytkownikami – mieszkańcami miasta, co zaowocuje – miejmy nadzieję – lepszym wzajemnym zrozumieniem.
Budynek Galerii Bielskiej BWA, który jest już mocno zdegradowany, nie spełnia współczesnych norm dostępności, energooszczędności, w którym brak magazynów na dzieła sztuki – być może powinien być zaprojektowany na nowo. Starające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 miasto Bielsko-Biała zasługuje na Centrum Sztuki Współczesnej, które pomieści rozrastające się funkcje związane z organizowaniem wystaw i wydarzeń kulturalnych.

19 listopada 2021 roku zawiązała się (historyczna już przez fakt powstania) grupa artystyczna SUPERGRUPA UNDERGROUND KRAKOWSKI. Grupę artystów „po przejściach” tworzą: Piotr Lutyński, Zbigniew Libera, Jerzy Kosałka, Adam Rzepecki – tak określają rodowód Supergrupy sami artyści, z których każdy ma na koncie znaczący dorobek twórczy, szereg realizacji artystycznych, wystaw indywidualnych i zbiorowych, także w Galerii Bielskiej BWA.
Wernisaż zakończy koncert zespołu RDZEŃ 69 (Klubokawiarni Aquarium).

Zapraszamy w piątek, 7 czerwca 2024.
W programie dnia
 – godz. 12.00: panel dyskusyjny z udziałem artystów oraz architektów pt. „Czy Bielsko-Biała zasługuje na Centrum Sztuki Współczesnej?”
 – godz. 18.00: wernisaż z udziałem artystów: Jerzego Kosałki, Zbigniewa Libery, Piotra Lutyńskiego i Adama Rzepeckiego
 – godz. 19.00 – Klubokawiarnia Aquarium: koncert zespołu RDZEŃ 69 w składzie:
Ewa Wiosna Libera – saksofon,
Zbigniew Libera – perkusja
Fryderyk Lutyński – instrumenty klawiszowe
Piotr Lutyński – skrzypce, gwizdanie
Grzegorz Kosowski – gitara
Adam Rzepecki – perkusja lodowa, dzwonki, misy tybetańskie.
Twórczość Grupy RDZEŃ 69 to muzyka improwizowana, eksperymentalna, korzeniami sięgająca m.in. muzyki etno, jazzu i bluesa. Koncertom towarzyszą projekcje filmowe.
Wstęp wolny.


Underground Krakowski. Kosałka, Libera, Lutyński, Rzepecki
Zaufaj architektowi. ZRÓB SOBIE ŚWIĄTYNIĘ
Kuratorka – Agata Smalcerz
Galeria Bielska BWA (sala górna), Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
7 czerwca – 25 sierpnia 2024

Czytaj więcej o wystawie Underground Krakowski „Zaufaj architektowi. ZRÓB SOBIE ŚWIĄTYNIĘ” oraz tekst kuratorski Agaty Smalcerz >>
Czytaj więcej o wystawie „Prawo do miasta” >>
Czytaj więcej o programie Przestrzenie miasta >>