Wernisaż wystawy Michała Gątarka w piątek, 3 stycznia

Aktualne

Niepokojące wizje przyszłości w cyklu „Antynatalizm”, z muzyką Der Slapstick Tod w tle – w piątek. W sobotę 4 stycznia – artysta oprowadzi widzów po wystawie.

Piątkowe otwarcie wystawy malarstwa Michała Gątarka z Wrocławia – pierwszy wernisaż w nowym roku 2020 – ukaże najnowszy cykl prac artysty, którego obrazy bielscy widzowie poznali w 2015 roku, gdy Michał Gątarek został uhonorowany II nagrodą na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Wówczas uznanie jury zdobyły jego prace z cyklu „Młodzież z dobrych domów” – przedstawiające wprawdzie codzienne sytuacje, ale wzbudzające u widza niepokój, przenosząc go do nadrealistycznego świata.

W obrazach z najnowszego cyklu pt. „Antynatalizm”, który prezentowany będzie na bielskiej wystawie, Michał Gątarek snuje niepokojącą wizję opustoszałego świata, w którym wyczuwalna jest dawna obecność człowieka; świata, w którym idea antynatalizmu zostaje urzeczywistniona. Zdaniem wrocławskiego artysty, kwestionowanie moralnego aspektu prokreacji wiąże się aktualnie z niepokojem o przyszłość środowiska naturalnego, a także z wątpliwościami co do kierunku rozwoju cywilizacji w dobie współczesnego kapitalizmu.

Michał Gątarek:
Zdegradowane środowisko naturalne, podmiejskie osiedla rodzinne, szpitale i cmentarze są głównymi motywami tych obrazów, które nie oferują pocieszenia, lecz przynajmniej nie każą cieszyć się z przyjemności zjedzenia najnowszego batonika lub posiadania śnieżnobiałych koszul, wypranych w proszku o najlepszej jakości. Enjoy!

Wernisaż zakończy się w Klubokawioarni Aquarium setem DJ-skim w wykonaniu Der Slapstick Tod.

Der Slapstick Tod to projekt muzyczny Michała Gątarka realizowany od 2009 roku. Nazwę Der Slapstick Tod można tłumaczyć jako „slapstikową śmierć”. Artysta nawiązuje nią do starych slapstickowych czarno-białych komedii, czy też ogólniej – do starego niemego kina, szczególnie niemieckiego kina ekspresjonistycznego (stąd niemieckojęzyczna nazwa).
Michał Gątarek:
To muzyka elektroniczna, w której mieszają się style takie jak IDM, dark ambient, elektro lub acid house. Wszystko mroczne, a jednocześnie z przymrużeniem oka. W dwóch słowach: Funeral Dance (czyli muzyka taneczno-żałobna).

 

Na zdjęciu:
Der Slapstick Tod,
Przejście Oławskie, Wrocław, 2017,
w tle obraz Krzysztofa Bryły, fot. Ryszard Szpytman

W powernisażową sobotę, 4 stycznia 2020 roku o godz. 11, Michał Gątarek będzie oprowadzał widzów po wystawie „Antynatalizm”. Będzie można dowiedzieć się więcej o malarskich i muzycznych inspiracjach artysty. Wstęp wolny.

Otwarcie wystawy w piątek, 3 stycznia 2020 roku o godz. 18.30.
Oprowadzanie autorskie po wystawie w sobotę, 4 stycznia 2020 roku o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Więcej o wystawie „Antynatalizm” i artyście >>

Posłuchaj Der Slapstick Tod >>