Wierzby – mural Mony Tusz już gotowy!

Aktualne

Mural, usytuowany nieopodal placu Adama Mickiewicza, zachęca do odkrywania magicznych istot chowających się w konarach wierzby.

Ukończony został nowy mural Mony Tusz w Bielsku-Białej pt. „Wierzby”. Artystka rozpoczęła realizację muralu w grudniu 2020 roku na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy 1 Maja 45, nieopodal placu Adama Mickiewicza, tuż przy wejściu do Parku Włókniarzy, jednak ze względu na trudne warunki pogodowe, jego finalizację przełożono na wiosnę tego roku.

Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu:

Artystka namalowała na ścianie kamienicy nocny wizerunek starej wierzby. Zantropomorfizowane drzewo, nawiązujące do wyobrażeń mitycznych drzewców, stało się schronieniem dla wielu różnych zwierząt – sów, gili, nornic, jeży, ale również leśnych duszków śpiących między jej korzeniami, czy też bzionków, opiekuńczych duchów w kształcie korzeni, według legend broniących obejścia przed złymi urokami. W ten sposób artystka złożyła niejako hołd przyrodzie, podkreślając jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka.
Mural zachęca do kontemplacji i odkrywania niezliczonych żywych i magicznych istot chowających się w konarach wierzby. Na wyjątkowy charakter dzieła wpływają również małe lusterka przyczepione do ściany, odbijające przestrzeń dokoła muralu, wywołujące efekty świetlne – symbolizując promienie biegnące od księżyca w pełni umieszczonego na pracy.
Artystka pochodząca ze Śląska i mocno identyfikująca się z tym regionem, stworzyła projekt muralu poświęcony tematowi wierzb w rozumieniu kulturowym, ludowym i ekologicznym. Jest to część jej większego cyklu prac, poprzez które tworzy przyrodnik – ilustracyjny opis ważnych w regionie roślin, drzew i ziół, odczytując ich znaczenie poprzez dawne wierzenia, legendy i mity, ludową wiedzę medyczną, a także wnikliwe obserwacje dawnych, ale też współczesnych przyrodników i filozofów przyrody.

Mona Tusz jest artystką i aktywistką, która od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na terenach Śląska. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne, poza tym zajmuje się też fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką.
Prowadzi warsztaty artystyczne i wspólne interwencje w tkankę miejską, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie.
Jest miłośniczką postindustrialnych przestrzeni, poskręcanych korzonków, zieleni miejskiej i roweru. W swoich pracach tworzy ezoteryczny świat ducha i emocji, wypełniony biologicznymi fakturami, kosmicznymi strukturami i tajemniczymi stworkami.

Mural Mony Tusz dołączył do bogatej kolekcji dzieł w przestrzeni publicznej Bielska-Białej, którą obecnie tworzy 25 murali wykonanych przez znanych streetartowców z Polski i zagranicy.

Mural powstał w projekcie „oBBraz miasta #6” organizowanym przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, współfinansowanym z budżetu Gminy Bielsko-Biała.
Sponsorem muralu jest Castorama Bielsko-Biała. Partnerem w wykonaniu muralu – firma Movincar Polska Sp. z o.o.
Kuratorem projektu „oBBraz miasta #6” jest Justyna Weronika Łabądź.

Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
środa, 2 czerwca* 2021 roku, godz. 18.00
Spotkanie z Moną Tusz oraz oficjalna prezentacja muralu „Wierzby”
Podczas spotkania w Willi Sixta artystka zaprezentuje swoje dotychczasowe projekty artystyczne oraz opowie o najnowszym muralu w Bielsku-Białej.
Chętnych uczestników spotkania galeria zaprasza również na spacer pod nowy mural przy ul. 1 Maja 45 w Bielsku-Białej, gdzie widzowie będą mogli dowiedzieć się o szczegółach pracy oraz wziąć udział w oficjalnej prezentacji. Wspólne wyjście z Willi Sixta ok. godz. 19.00.
Spotkanie poprowadzi Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu „oBBraz miasta”.

* Planowane pierwotnie na 18 maja spotkanie oraz oficjalna prezentacja muralu zostały przełożone ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe na 2 czerwca br.

 
Czytaj o początkowej fazie realizacji muralu „Mityczna wierzba na muralu Mony Tusz” >>


Czytaj więcej o bielskich muralach; zobacz mapę murali; pobierz przewodnik  >>