Wolnomularstwo na ziemiach polskich. Wernisaż wystawy

Aktualne

O wolnomularzach, zwanych masonami, o symbolice, zasadach i filozofii ruchu, a także o mitach i teoriach spiskowych. Wystawę w Willi Sixta dopełniają oprowadzania kuratorskie, spotkania i wykłady.

Galeria Bielska BWA zaprasza do Willi Sixta w piątek, 4 października br., na otwarcie wystawy „Wolnomularstwo na ziemiach polskich. Zasady, historia, współczesność”, której głównymi organizatorami są Stowarzyszenie Wielki Wschód Polski i Stowarzyszenie Instytut Sztuka Królewska w Polsce. Tuż po wernisażu, zaplanowanym na godz. 18.00, goście będą mogli wysłuchać wykładu Tomasza Szmagiera pt. „Historia wolnomularstwa w Polsce” (godz. 19.00).
Na wystawie prezentowane są m.in. plansze z informacjami historycznymi i pocztem najważniejszych wolnomularzy polskich, w gablotach eksponowana jest polskojęzyczna literatura z XIX i pierwszej połowy XX wieku oraz przedmioty związane z subkulturą wolnomularstwa. Są też grafiki i fotogramy inspirowane wolnomularskim symbolizmem.
Wystawę dopełni bogaty program wydarzeń towarzyszących, z oprowadzaniami kuratorskimi oraz spotkaniami i wykładami, związanymi nie tylko z tematami podstawowymi: historią, ideą ruchu i językiem symboli, ale także mówiącymi np. o wolnomularstwie kobiecym, ezoteryce, czy też historii i współczesności stosunków kościoła i wolnomularstwa.
Kuratorem wystawy, autorem scenariusza, inscenizacji i większości fotogramów jest Tomasz Szmagier, fotografik, grafik komputerowy i poligraf, związany z wolnomularstwem od 1994 roku, Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski w latach 2011–2015.

Tomasz Szmagier:
Wolnomularstwo to świecki, międzynarodowy, filozoficzno-społeczny ruch ideowy. Wolnomularze zwani też masonami za swój cel uznają doskonalenie się moralne, intelektualne i duchowe oraz szanowanie obowiązujących w stowarzyszeniu zasad.
Istotą wolnomularstwa jest jej inicjacyjny charakter. Nie można do wolnomularstwa się zapisać, nie każdy może zostać wolnomularzem. Powoduje to powstanie tajemnicy inicjacji i dyskretny charakter ruchu. Od początku wywoływało to wielkie zainteresowanie i emocje. Wywodzący się z różnych zawodów masoni byli światłymi i wykształconymi ludźmi, z ogromnym i pozytywnym wpływem na kulturę i sztukę. Mimo to wiedza Polaków o ich działalności opiera się na mitach i teoriach spiskowych.
Wystawa zarysowuje temat. Pokazuje wolnomularstwo jakie jest, częściowo odziera masonerię z maski mitów i legend. Prawda jest często znacznie ciekawsza.

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24
„Wolnomularstwo na ziemiach polskich. Zasady, historia, współczesność”
kurator – Tomasz Szmagier
4–27 października 2024
wernisaż wystawy – piątek, 4 października 2024, godz. 18.00
godz. 19.00 – wykład Tomasza Szmagiera pt. „Historia wolnomularstwa w Polsce”

Czytaj więcej o wystawie, poznaj terminy oprowadzań, tematykę spotkań i wykładów >>