Wykład o kulturze rdzennych mieszkańców Australii

Aktualne

Wykład wygłosi Marek Tomalik, podróżnik, miłośnik i znawca Australii, dziennikarz i fotografik.

Marek Tomalik omówi historię i wierzenia jednej z najstarszych kultur na świecie, sięgającej paleolitu, a także wyjaśni symbolikę i znaczenie prezentowanego na wystawie malarstwa współczesnych artystów aborygeńskich, tworzących w ośrodkach sztuki znajdujących się w trzech australijskich osadach: Utopia, Kiwirrkurra i Yuendumu. Wykład ilustrowany będzie fotografiami wykonanymi przez autora podczas kilku podróży na najmniejszy kontynent świata.

Wykład odbędzie się w scenerii wystawy „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”, która jest prezentowana w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA. Kuratorami wystawy są Marek Tomalik oraz Ryszard Bednarowicz, znawca i propagator sztuki Aborygenów, współwłaściciel – z żoną Julianną – kolekcji malarstwa Aborygenów w australijskim Alice Springs, z której pochodzą prezentowane na wystawie obrazy.
Z kolei, wybrane z australijskich podróży fotografie, Marek Tomalik prezentuje na wystawie w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium, na wystawie „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia”.
Obie wystawy trwać będą od 12 stycznia do 25 lutego 2024 roku.

Marek Tomalik – podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog, bielszczanin. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23. edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych wydarzeń artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik „National Geographic” i „Jazz Forum”. Autor książek o podróżach. Dwukrotny laureat nagrody podróżniczej Kolosy. Obecnie ma swoją audycję podróżniczą w RMF Classic (Jasna Strona Świata). Australia to jego „miejsce na ziemi", zawsze jednak wraca w Beskidy.
Autor książek o piątym kontynencie: „Australia, moja miłość", „Lady Australia" i „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia” oraz „9 OGNISK”.
Na zdjęciu: Marek Tomalik, fot. Sławomir Sajkowski

Marek Tomalik – Wykład o kulturze rdzennych mieszkańców Australii
piątek, 9 lutego 2024, godz. 17.00 (wstęp wolny)

Zobacz zapis wideo ze spotkania >>

Czytaj więcej o wystawie „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej” >>

Czytaj więcej o wystawie  Marka Tomalika „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia” >>