Wierne tradycji ludowej bibułkowe korony i wieńce na głowach modelek. Oryginalne makijaże i biżuteria – kolaż różnych światów w stylu etno.

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów  w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów.
Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.
Część kwiatowych koron i wieniec ślubny, które były wykorzystane w projekcie, powstało w skansenie w Niebowie. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.
Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ewelina Słowińska oraz Diana Błażkow.
Na wystawie prezentowany jest cykl 27 fotografii - portretów, a także korona kwiatowa i wieniec oraz instalacja w formie ludowej kapliczki, misternie ozdobiona krepinowymi kwiatami. Autorem drewnianej konstrukcji kapliczki jest Grzegorz Michałek „Janosik".



Beata BojdaBeata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, takie jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu (2016 i 2018).
Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych, m.in. w „Kochaj i tańcz” (2009), „Tancerze” (2009-2010) czy „Agape” (2011) z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślak. Współpracuje także z teatrem i artystami. Zaprojektowała kostiumy do spektaklu swojej córki Zuzanny „Cudowna”, który miał premierę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w 2016 roku roku oraz krepinowe korony do „Ciało Bambina” w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (premiera w 2018 roku). Projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów dla Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche.
Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność, napisały o nim m,in. „Newsweek” i „Viva”. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko.


Sześć prac Beaty Bojdy, wybranych spośród 27 składających się na projekt ETNO, Galeria Bielska BWA zaprezentowała w górskiej scenerii Beskidu Śląskiego jako wystawę towarzyszącą 4. Bielskiemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych 2018 (Sztuka na górskim szlaku, Beata Bojda, ETNO, Gospoda Dębowiec, lipiec – sierpień 2018).


Wystawa trwa od 26 czerwca do 25 sierpnia 2019 roku.
Wernisaż: piątek, 28 czerwca 2019, godz. 18.00
Program  >>
________________________________________________________________________

● CUDA WIANKI - warsztaty prowadzone przez Beatę Bojdę >>

WARSZTATY DLA OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZĄCH w ramach projektu „Spektakle bez barier – sezon 2019” >>

 

Wernisaż wystawy - relacja filmowa

Powitanie lata - relacja filmowa