Jan Grygierczyk – Miejsca zapamiętane

Pejzaże – malarskie wspomnienia z podróży dalekich i bliskich, subiektywny zapis tego, co pozostało w pamięci artysty.

Wystawa obrazów prezentująca nastrojowe pejzaże, będące zapisem wrażeń artysty z podróży dalekich i bliskich. Czy to obrazy Czechowic-Dziedzic, z którymi artysta jest związany, pobliskiej Ligoty i okolicznych pól, czy niezapomniane widoki z urokliwych włoskich miasteczek, alpejskich szczytów, pejzaże Norwegii czy zaułki Marakeszu – każde płótno uzmysławia, iż dla artysty malowanie pejzażu jest niezwykle osobistym, pełnym emocji i refleksji aktem twórczym.

Jan Grygierczyk:
„Miejsca zapamiętane” – to kameralna wystawa wybranych obrazów, które namalowałem w ciągu kilku ostatnich lat. Są to głównie wspomnienia z podróży, subiektywny zapis tego, co pozostało w mej pamięci – koloru, zmiennego światła, atmosfery niepowtarzalnej dla danego miejsca i czasu, a jednocześnie chwila refleksji nad tym, co dane mi było zobaczyć. Innym razem to czechowickie pejzaże – widziane codziennie z okien mojego domu, w drodze do pracy czy podczas spaceru, z którymi związany jestem całe życie.
Swoje obrazy wystawiam niezwykle rzadko, a obecna prezentacja jest dla mnie wyjątkowa ze względów osobistych i mocno przypomina mi o tym, że malarstwo zawsze było częścią mnie… Myślę, że tak już pozostanie.

 
Jan Grygierczyk

Jan Grygierczyk – urodzony w 1960 roku w Czechowicach-Dziedzicach.
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach.
Dyplom w pracowni projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Adama Romaniuka i pracowni linorytu prof. Romana Staraka (1987). Malarstwo studiował u prof. Romana Nowotarskiego.
Malarz i grafik, uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w mieście rodzinnym.

 

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Wystawa trwa od 1 września do 4 października 2020 roku.