Melancholia islandzkiego fiordu i odczuwalne ruchy planet – fotograficzne ziny krakowskiej artystki
„Saturn był w retrogradacji od 6 kwietnia do 25 sierpnia, wpływając na zagadnienia tradycyjnie w astrologii kojarzone z Saturnem: zasady, struktury, podstawy i tradycje. Retrogradacja Saturna jest okresem, w którym można ponownie ocenić, skonsolidować i odbudować przedsięwzięcia związane z tymi obszarami życia. Zupełnie nowe, duże projekty mogą nie wystartować teraz zbyt szybko, będą tylko niepotrzebnym stresem – retrogradacja to czas na oszczędzanie energii i upraszczanie życia. Można doświadczać poczucia ociężałości, poziom motywacji zmienia się nieustannie, wraz z tym, jak zmieniają się poziomy energii i ograniczenia czasowe.
Czas pracy nad projektem przypada na kilkanaście tygodni, gdy Saturn był w retrogradacji a ja mieszkałam w przyczepie kampingowej pośrodku islandzkiego fiordu. Mocno odczuwałam ruchy planet. Fotografie zostały zainspirowane esejem Susan Sontag o Walterze Benjaminie, pochodzącym ze zbioru „Pod znakiem Saturna”, a głównie tym, jak opis jego melancholijnego usposobienia rezonował z moim”.
Katarzyna Ewa Legendź
Wernisaż: środa, 26 września 2018, godz. 18.00
Klubokawiarnia Aquarium
Katarzyna Ewa Legendź – urodzona w 1988 roku w Bielsku-Białej.
Doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, absolwentka Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, wykładowczyni w Akademii Fotografii w Krakowie. Ma na swoim koncie udział w krajowych wystawach zbiorowych, jej prace publikowane były w polskiej i zagranicznej prasie. Zdobywczyni Nagrody Dyrektora w konkursie „Wystaw się w CSW!” w CSW Znaki Czasu w Toruniu w 2018 roku. Na co dzień zajmuje się projektowaniem wydawniczym, stanowi rdzeń koncepcyjno-projektowy wydawnictwa fundacji Paper Beats Rock, od 2016 roku pełni funkcję wiceprezeski zarządu. W PBR zajmuje się także pracą edukacyjną. Projektowane przez nią publikacje znajdują się w międzynarodowych kolekcjach, nominowane były do Fotograficznej Publikacji Roku, pokazywane na Athens Photo Festival czy Istanbul Photobook Festival. Zainteresowana społecznymi spektaklami, związkami odpadów, marginesów i pojęcia przestrzeni negatywnej z renesansem minimalizmu a także z doświadczaniem kobiecości.
Wybrane wystawy:
2018 – „Wystaw się w CSW!”, CSW Znaki Czasu, Toruń
2017 – „REstart”, Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków
2017 – „Ufo Visual Lab”, Szara Kamienica, Kraków
2017 – „ZGRZYTanie”, ArtZona, Kraków
2010 – „Niektóre rzeczy widzialne i niewidzialne”, Galerie des Polnischen Instituts Düsseldorf
2009 – „Czuła ostrość”, Galeria Szyb Wilsona, w programie Krakowskiego Miesiąca Fotografii, Katowice