Katarzyna Zolich – Korekta. Społeczność przyszłości

Fotografie bielskiej artystki dokumentują życie społeczności alternatywnych poszukujących i tworzących współczesne utopie. To społeczności dwóch polskich ekowiosek.

Cykl fotografii i kolaży, książka fotograficzna i wideo składają się na projekt badawczy bielskiej artystki Katarzyny Zolich, doktorantki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, absolwentki Wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Projekt badawczy „Korekta. Społeczność przyszłości” jest częścią pracy doktorskiej Katarzyny Zolich realizowanej pod opieką prof. dr hab. Haliny Cader-Pawłowskiej. Projekt dotyczy społeczności alternatywnych poszukujących i tworzących współczesne utopie. Autorka pisze o utopii, jako rodzaju wizji, systemie – plasuje utopię po stronie idei. Korekta natomiast jest procesem, odnoszącym się do pewnej wizji, ale realizowanym w niedoskonałej rzeczywistości – możemy dokonać zaledwie pewnej korekty rzeczywistości.
Wystawa prezentuje fotografie Katarzyny Zolich dokumentujące życie społeczności w dwóch polskich ekowioskach: magiczne rytuały i duchową przemianę, odrodzenie, własne normy i nową umowę społeczną. To Eko-osada Brzozówka w Łódzkiem oraz w Eko-wioska Bhrugu Aranya w gminie Jordanów w Małopolsce. Wykorzystane na wystawie prywatne fotografie są częścią kolekcji zdeponowanej w archiwum Blinken OSA przez Private Photo and Film Foundation (Privát Fotó és Film Alapítvány) z Budapesztu.

Katarzyna Zolich:
Wystawa „Korekta. Społeczność przyszłości” dotyczy utopii w kontekście ideologicznej korekty oraz poszukiwania i tworzenia utopii jako panaceum na zastaną rzeczywistość.
Interesujące było dla mnie, jak wygląda, co ewokuje, co ukrywa oraz jak rozwija się wizualny język społeczności tworzących współczesne utopie, zarówno w podejściu do kształtowania przestrzeni społecznej, symboliki, gestu, jak i samego działania. W projekcie tym ważne było także pytanie, jak poprzez gesty, formę zapisów rzeczywistości, zawartych w  materialnym dziedzictwie, uwidacznia się to, co nieświadome w danej epoce.

kasia zolichKatarzyna Zolich – urodziła się w 1983 roku w Bielsku-Białej.
Fotografka. Absolwentka Wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2009) oraz Akademii Fotografii w Krakowie (2014) – promotor dyplomu Wojciech Wilczyk. Doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zdobywczyni stypendium Spółdzielni Młodych Twórców (2013) przyznawanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt „Katalog miejsc niewidzialnych” (2014, 2019), stypendium Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki (2015) oraz Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (2020). Wybrana do publikacji „Debuts” w 2014 roku jako jedna z 36 najciekawszych debiutujących twórców. W 2017 roku uczestniczyła w programie Rezydencji w Vera & Donald Blinken Open Society Archives w Budapeszcie na Węgrzech oraz w programie Erasmus na Uniwersytecie UGR w Granadzie w Hiszpanii.
Prezentowała swoje prace na wystawach indywidulnych, m.in. „Opis gęsty”, Debuts, TIFF Festival, Centrum Kultury Agora, Wrocław (2013), „Coordinates”, PDF, Wuppertal, Niemcy (2015), „Zaplecze władzy”, ArtZona, Kraków (2017). W 2018 roku wyszła pierwsza książka fotograficzna artystki, zrealizowana we współpracy z Beatrice Bergamo: „Vivir en Valparaíso”, Granada: TRN – Laboratorio artístico transfronterizo (Hiszpania 2018).
Artystka działa w fundacji Paper Beats Rock, w której współtworzy i współorganizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę na temat zinów i książek fotograficznych; organizuje i prowadzi warsztaty edytorskie w całej Polsce. Interesuje się pracą zbiorową i zagadnieniami społecznymi, szczególnie w odniesieniu do symboliki władzy i przemocy symbolicznej.
Razem z Alicją Jakimów stworzyła książkę o emocjach dla dzieci „Och Buu – na tropie uczuć”.
Od 2019 roku prowadzi bibliotekę self-publishingu online pod szyldem Małe nakłady.
Mieszka w Bielsku-Białej.
Na zdjęciu: Katarzyna Zolich, autoportret

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Wystawa trwa od 28 maja do 30 sierpnia 2021
Wystawa w programie obchodów 70-lecia połączenia Bielska-Białej.

Wernisaż wystawy: piątek, 28 maja, godz. 18.00

W trakcie wernisażu Katarzyna Zolich przedstawi swoje prace i opowie o realizacji projektu.
Autorska prezentacja przybierze postać projekcji.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert – relaksująca podróż przy unikatowych dźwiękach i zachwycających wibracjach. Na kryształowych misach, kryształowej harfie, bębnie szamańskim, misach himalajskich, dzwonkach koshi oraz innych etnicznych instrumentach zagra Alma Fortuna – twórczyni znana z zamiłowania do życia w zgodzie z naturą, nawiązująca do przekazów ludowych i tradycji naturalnego uzdrawiania, praktykująca terapię dźwiękiem, ruchem i sztuką; instruktorka terapii ekspresyjnych i technik relaksacji.
Alma (z hiszp. dusza, z łac. karmiąca, żyzna) jest – jak mówi o sobie – „miłującą harmonię i naturę Dziką Duszą, wędrującą przez Życie w zgodzie z samą sobą, zasłuchaną w Głos swej Duszy – Intuicji, bicie Serca, ufającą jego Prowadzeniu”.
Więcej o wernisażu wystawy i koncercie >>

Alma Fortuna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu Alma Fortuna w trakcie koncertu, fot. Justyna Bronowska

____________________________________

Więcej o Katarzynie Zolich na stronie Małych nakładów >> 
Czytaj o Małych nakładach >>  
Zobacz „Och Buu” >>

W mediach o artystce:
„Białe kruki uwolnione”, „Notes na 6 Tygodni”, 24 stycznia 2021, Orientuj się >>

_________________________________________________________________________________

Klubokawiarnia Aquarium – Galeria Bielska BWA ( I piętro)
Klubokawiarnia otwarta jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00–20.00
W dni, podczas których organizowane są projekcje filmowe lub koncerty, kawiarnia czynna jest do zakończenia seansu/koncertu, które rozpoczynają się zwyczajowo o godzinie 19.00.

Czytaj więcej o Klubokawiarni Aquarium >>