Mariola Brillowska – EXIT

Fosforyzujące kolory, absurdalne postacie i drastyczne historie w pracach Marioli Brillowskiej – ironiczny komentarz do współczesnej rzeczywistości.

Na wystawie prezentowane jest malarstwo, rysunki i wideo Marioli Brillowskiej, artystki znanej bielskiej publiczności m.in. z 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023.

Mariola Brillowska:

Moją domeną są fosforyzujące kolory, absurdalne postacie, drastyczne historie. Rysuję, maluję i animuję koty w mikrofalówkach, małpy na radioaparatach z kolanami w biustonoszach, w tańczących płaszczach, owłosione kobiety z piersiami na plecach, matki kanibalki z wodnymi głowicami. Kreuję świat z samotnych kochanek, niewiernych adoratorów, bezlitosnych dzieci, zmutowanej fauny i flory, niedziałających urządzeń, połamanych mebli, rozbitych ścian, palącego słońca i wygaszonego księżyca, na którego końcu błyszczy jaskrawo szyld z napisem Exit. Czy ta tablica prowadzi w dobrym kierunku, decyduje suma refleksji z wystawy.

Mariola Brillowska – ur. w 1961 roku w Sopocie, mieszka w Hamburgu (Niemcy). Absolwentka Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Hamburgu (1991).
W swojej twórczości wykorzystuje różnorodne środki wyrazu – od malarstwa poprzez performans, prozę, poezję aż po film i animację. Jej twórczość malarska to ironiczny komentarz wobec stechnicyzowanej rzeczywistości. Jej wystawy, performanse i filmy pokazywane były w Niemczech, Europie, USA, Azji i Polsce. Od 2005 do 2013 roku Mariola Brillowska wykładała jako profesorka na Wyższej Akademii Plastycznej w Offenbach nad Menem. W 2013 roku opublikowała autobiograficzną powieść „Hausverbot” – „Zakaz wstępu”. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród filmowych, słuchowiskowych i stypendiów artystycznych. 
Fot. z archiwum artystki

 

 

Mariola Brillowska – EXIT
24 czerwca – 29 sierpnia 2024 roku
Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała

poniedziałek, 24 czerwca 2024:

Wernisaż odbywa się w programie 10. urodzin Klubokawiarni Aquarium. Czytaj więcej w opisie wydarzenia na Facebooku >>

Wystawa dostępna bezpłatnie w godzinach otwarcia kawiarni.

Obejrzyj autorski zwiastun wystawy >>