Olaf Brzeski – Życzenie

„Żebyście przyszli do galerii, zobaczyli wystawę i nikt nie miał wrażenia, że o niego nie dbam. Żeby nikt nie wyszedł zawiedziony (…)”.

Najnowsza wystawa rzeźb i obiektów Olafa Brzeskiego, artysty skupiającego się ostatnio na pracach ceramicznych, wyrażających zarówno emocjonalne stany artysty, jak i rozważania egzystencjalne.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:
Wystawy Olafa Brzeskiego i Sławomira Rumiaka w Galerii Bielskiej BWA to kolejne, po wystawie Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka, spotkanie. Tym razem są to dwie oddzielne prezentacje w obu salach galerii, artystów, których wzajemny wpływ na twórczość każdego z nich istnieje od dawna. Problematykę ich najnowszych prac odnieść można do szerokiego spektrum, które rozciąga się w przestrzeni „między domem a kosmosem”. 
Wystawa Olafa Brzeskiego zatytułowana „Życzenie”, już w warstwie ideowej zawiera myśli, które w jakiejś mierze dotyczą każdego z nas: pragnienia, aby dobrze działo się w domu, w rodzinie, w naszych prywatnych planach, a także na całym świecie, zarówno tym kształtowanym przez ludzi, jak i tym, na który człowiek nie ma wpływu. I choć niektóre życzenia artysty wydają się być mrzonkami – spełnienie ich byłoby równoznaczne ze stworzeniem świata idealnego – to jednak stawiają jakiś cel, do którego należy dążyć. Cel zarówno dla pojedynczego człowieka, jak i dla całej ludzkości.  

 
Olaf Brzeski – „Życzenie”
Życzę sobie
Żebyście przyszli do galerii, zobaczyli wystawę i nikt nie miał wrażenia, że o niego nie dbam. 
Żeby nikt nie wyszedł zawiedziony.
Aby ten pokaz rzeźb i obiektów przywołał świadomość większej tajemnicy, 
bo być może za tą tajemnicą kryje się jakiś przeczuwalny porządek i cel.
Życzę sobie, aby ludzie mniej cierpieli, a w szczególności moi bliscy.
Aby dzieci żyły bez lęku.
Życzę sobie stabilizacji finansowej dla mnie i mojej rodziny, 
czyli żeby wszystkie rzeźby z tej wystawy się sprzedały i trafiły w dobre ręce. Bo są ładne i dobre.
Żeby wojna się skończyła a wszyscy dyktatorzy ruszyli w świat głosić miłość. 
I żeby mieszkańcy spod trójki przestali pluć i rzucać niedopałki przed naszą bramą.


Olaf BrzeskiOlaf Brzeski – urodzony we Wrocławiu w 1975 roku. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (1994–1995); studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1995–2000). Autor blisko 20 wystaw indywidualnych – ostatnie wystawy artysty to m.in.: „Przygoda”, Galeria Raster, Warszawa (2020); „Once Upon A Time In Iran”, KAAF Institute, Teheran, Iran (2019); „Przedsionek”, Polnisches Institut, Berlin, Niemcy (2015); „Megalomania”, Galeria Raster, Warszawa (2015); „Czułe Spojrzenie” (Tender Look), Galeria Labirynt, Lublin (2015); „Samolub”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2013).
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i projektów w kraju i za granicą. Najnowszą realizacją Olafa Brzeskiego z 2022 roku jest monumentalna, ponadtrzyipółmetrowej wysokości, uformowana ze stalowych, rur rzeźba „Wędrowiec” usytuowana w Ogrodzie rzeźby na tyłach budynku Galerii Raster przy Wspólnej 63 w Warszawie. „Wędrowiec” jest również bohaterem autor­skiego filmu Olafa Brzeskiego „Punkt zbiegu”.
W 2009 roku nominowany do konkursu Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank; w 2013 roku nominowany do Paszportów Polityki. Autor rzeźb, instalacji i filmów. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Związany z galerią Raster.
„Olaf Brzeski z niezwykłą wyobraźnią rein­ter­pretuje tradycję i możliwości rzeźby. Interesuje go zarówno jej materialny wymiar – ciężar, masa, fak­tura – jak i czysta potencjalność; możliwość lub niemożliwość opisania zjawisk lub historii za pomocą kon­kret­nej materii. Szereg prac artysty odnosi się też wprost do figury ludz­kiej, opisując jednak nie tyle jej fizyczny, co emocjonalny wymiar. W rzeźbiarskich ciałach Brzeskiego roi się niesamowitość, niecodzienność, nienaturalność i prze­skalowanie. Źródłem tych fan­tastycz­nych i zaskakujących form jest nie­zawod­nie myśl, a następnie rysunek – jako naj­prost­sza metafora aktu kreacji”. (info: Galeria Raster)
Na zdjęciu: Olaf Brzeski, fot. Łukasz Rusznica

Więcej informacji oraz zdjęcia prac artysty na stronie Galerii Raster >>

Czytaj o artyście w Culture.pl >>

__________________________

Olaf Brzeski – „Życzenie”
Galeria Bielska BWA

10 marca – 16 kwietnia 2023 (sala górna)
Kuratorka – Agata Smalcerz
Wernisaż  i oprowadzanie kuratorskie: piątek, 10 marca 2023, godz. 18.00

Jednocześnie w sali dolnej dostępna będzie wystawa:
Sławomir Rumiak – SENS ŻYCIA.
PRZEGLĄD PARANORMALNYCH ZJAWISK SPOŁECZNO-PRZYRODNICZYCH DLA DZIECI I DOROSŁYCH.
Czytaj o wystawie >>


Program towarzyszący

Uwaga! Program może ulec zmianie i będzie uaktualniany. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej oraz do zapisania się na newsletter.