Wystawy SENS ŻYCIA i ŻYCZENIE – warsztaty i lekcje
Aktualne
Zapraszamy nauczycieli i opiekunów grup na warsztaty, lekcje i oprowadzania dla grup zorganizowanych.
Z myślą o młodszych odwiedzających przygotowaliśmy program warsztatów, które w ciekawy sposób nawiązują do tematyki wystaw. Podczas spotkania oglądamy i omawiamy prace artystów, a następnie wykonujemy indywidualne lub grupowe prace plastyczne. Warsztaty oswajają uczestników z zagadnieniami związanymi ze sztuką, a podczas zwiedzania dzieci zdobywają nowe kompetencje potrzebne do zrozumienia sztuki.
Z kolei Lekcje w galerii to zajęcia teoretyczne dotykające określonego zagadnienia powiązanego z daną wystawą. Do każdej ekspozycji proponujemy kilka tematów do wyboru, a następnie prowadzimy zajęcia łącząc teorię z dyskusją oraz interpretacją dzieł za pomocą różnych metod warsztatowych. Lekcje rozwijają umiejętności analizy, interpretacji i budowania wypowiedzi.
WARSZTATY
Czas trwania: ok. 90 min
Koszt: 15 zł za osobę
- Czego Pan/i sobie życzy?
Pomyśl na chwilę o sobie i odpowiedz na pytanie – czego chcesz dla siebie? Czego chcesz sobie samej/mu życzyć? Wspólnie obejrzymy wystawę „Życzenie” Olafa Brzeskiego i zastanowimy się nad tym, czego nam brakuje w codziennym życiu. Przyjrzymy się zarówno tym prozaicznym sprawom, jak i tym bardziej skomplikowanym. Rozpoznając nasze potrzeby, sformułujemy życzenia ważne dla nas samych. Spiszemy je piórkiem i tuszem, włożymy w ramki, które ozdobimy suszonymi kwiatami – w tej formie mogą zostać powieszone na ścianie w ważnym miejscu.
Sugerowany wiek: 10 – 19 lat - Zrób coś z sensem!
Najpierw go poszukamy, a potem „coś" z nim zrobimy. Spotkanie rozpoczniemy od obejrzenia wystawy Sławomira Rumiaka „Sens życia”, a następnie zastanowimy się nad tym, co właściwie oznacza ten tytuł. W trakcie warsztatów poszukamy odpowiedzi na pytania, jakie stawia artysta i wspólnie stworzymy mapę myśli. Zbudujemy ciągi skojarzeń, które będziemy wspólnie obudowywać treścią. W efekcie powstanie odpowiedź na odwieczne pytanie – czym jest sens życia? Prace wykonamy w technice kolażu.
Sugerowany wiek: 14 – 19 lat - Jak oni to robią?
Sprawdźmy jak robią to profesjonaliści, oglądając wystawę Olafa Brzeskiego „Życzenie”. W trakcie warsztatów przyjrzymy się dokładnie rzeźbom oraz spróbujemy odgadnąć, z jakich materiałów zostały wykonane. Następnie przystąpimy do tworzenia własnych dzieł. Wzorując się na pracach z wystawy, przygotujemy głowy z gliny i innych dostępnych materiałów z recyklingu (guziki, patyki, sznurek, druty).
Sugerowany wiek: 5 – 12 lat
Informacje, zapisy: edukacja@galeriabielska.pl
Lekcje w Galerii
Sugerowany wiek: 13–19 lat
Czas trwania: 45–60 min
Koszt: 10 zł za osobę
- Życzenie
Strefa komfortu – czym jest i jak można ją stworzyć? Nad odpowiedzią zastanowimy się wspólnie, przyjrzymy się też jej przeciwieństwu, czyli dyskomfortowi. Jakie czynniki decydują o tym, że czujemy się lepiej lub gorzej? Odpowiedzi poszukamy w pracach Olafa Brzeskiego i w tym, co nas otacza na co dzień. Doświadczamy świata i siebie na kilku płaszczyznach, idąc tropem artysty, skupimy się na tych trzech: psychologicznej, fizycznej i metafizycznej. Poruszymy także kwestię dobrostanu – jakie czynniki powinny zostać spełnione, by go poczuć i móc np. rozwijać się intelektualnie? - Sens życia
Czym jest sens życia (co jest w życiu ważne)? Gdzie można go szukać? I czy w ogóle jest do czegoś potrzebny? Skupimy się na relacji natura – kultura, w której artysta upatruje odpowiedzi o sens. Przyjrzymy się temu, jak przenikają się nauka ze sztuką, między eksperymentem naukowym a sztuką. Poruszymy także ważne zagadnienie definiowania sztuki - co to jest sztuka? Jakie kryteria dzieło musi spełnić, by zostać za takowe uznane? Kto o tym decyduje? Poznamy pojęcie sztuki konceptualnej oraz ready mades, które omówimy na podstawie dzieł na wystawie. - Pseudonauka
Czy artyści zawsze są poważni i „serio”? Jakie strategie stosują, by nawiązać relację z odbiorcą? Koncepcja obu wystaw zakłada margines na zabawę czy grę z odbiorcą, a nawet wyraźnie mruga okiem. Olaf Brzeski jako jeden z eksponatów umieszcza niedopałki z papierosów, a Sławomir Rumiak tworzy prace wyglądające na eksperyment naukowy. Dodatkowo w kontekście tworzenia treści poruszymy takie tematy jak ufologia czy zabobon.
Informacje, zapisy: edukacja@galeriabielska.pl
Czytaj więcej o wystawie ŻYCZENIE >>
Czytaj więcej o wystawie SENS ŻYCIA >>