Paulina Poczęta – Manifest niemocy

Artystka poszukuje ukrytego potencjału w materiałach codziennych, niepotrzebnych czy odnalezionych, w starych gazetach i zasłyszanych słowach. Z nich tworzy swoje artystyczne książki.

Wystawa prac Pauliny Poczętej, artystki sztuk wizualnych, zajmującej się głównie tkaniną eksperymentalną, obiektem i rysunkiem, będącej – jak mówi o sobie – „fascynatką recyklizacji w sztuce i kolekcjonerką dziwności”. Na wystawie zatytułowanej „Manifest niemocy” prezentuje wybór swoich artystycznych książek – bogato ilustrowanych, okraszonych słowami, sentencjami i poetyckimi wersami obrazkowych historii, będących zapisem intymnego świata artystki.

Paulina Poczęta:
„Manifest niemocy” to tytuł jednej z moich artystycznych książek i dobrze oddaje klimat wyczuwalny w historiach obrazkowych wykonanych ręcznie przy użyciu różnych narzędzi. Migawki z dnia codziennego i niecodzienne zderzenia wyrazów wyciętych ze starych gazet, zasłyszane słowa, to ich podstawowy budulec.
Moja twórczość opiera się na poszukiwaniu ukrytego potencjału w materiałach codziennych, niepotrzebnych czy odnalezionych. Rysunki i ilustracje w prezentowanych książkach powstają często intuicyjnie i pod wpływem chwili, a ja – rysując – celebruję emocje chwilom tym towarzyszące. Narracja poszczególnych obrazów, stron rozkładanych harmonijkowo, biegnie swoim rytmem i rozwija się w tempie życia, kolejne zdarzenia – kolejne strony. To swoista historia obrazkowa intymnego życia, edycja wspomnień przefiltrowanych wykadrowanymi autoportretami, okraszonych poetyką słów, recykling codzienności ilustrujący epizody z mojego świata.

Paulina Poczęta – urodzona w 1980 roku w Zawierciu. Absolwentka Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005). W 2013 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych.
Od 2007 roku zatrudniona na macierzystej uczelni; prowadzi zajęcia z rysunku oraz – od 2017 roku – autorską Pracownię Działań Unikatowych.
Swoją twórczość prezentowała na ponad 20 wystawach indywidualnych i ok. 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wyróżniona na V Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu (2012). Laureatka II Nagrody 8. Międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie (2014), I Nagrody na 29. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki (2014) oraz Nagrody specjalnej na XVIII Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2016. Uczestniczka kolejnych edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych (2011, 2014, 2018).
Mieszka w Bielsku-Białej.


Paulina Poczęta: – Ekspresja poprzez twórczość pomaga mi dotrzeć do tego, co jest w głębi mnie i co mnie kształtuje. Moje artystyczne ingerencje pojawiają się tam, gdzie redefiniowane są relacje pomiędzy naturą i kulturą, tym, co wrodzone, a tym, co nabyte i wpojone. Tworzę prace w obrębie tkaniny eksperymentalnej, obiektu i rysunku. Jestem fascynatką recyklizacji w sztuce i kolekcjonerką dziwności. Pracuję w oparciu o przedmioty znalezione i materiały codziennego użytku, fotografie analogowe oraz cyfrowe.

_______________________________________________________________________________________________________

Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium
Wernisaż: środa, 7 października 2020, godz. 18.00
W dniu wernisażu Paulina Poczęta zrealizuje mural kredowy na ścianie Klubokawiarni Aquarium.
Wystawa trwa od 7 października 2020 roku do 20 maja 2021 roku.

Zobacz zdjęcia prac poszeregowanych w cykle na blogu artystki: Paulina Poczęta z Chruszczobrodu >>

Czytaj o wystawie prac Pauliny Poczętej „Drobne ranki, piękne zmierzchy” w Galerii Bielskiej BWA (2–25.02.2018) >>

 

Relacja filmowa z otwarcia wystawy