Co wynika z odczytywania znaków i symboli? Artystki i artyści biorący udział w wystawie poprowadzą spojrzenie widza nie w kierunku historii, ale sposobu opowiadania o niej.

Wystawa „Pole bitwy” podejmuje się analizy sporu o znaki i symbole oraz pamięć o nich, prezentując wybrane prace polskich artystów odnoszących się w swojej twórczości do rzeczywistości społecznej. Problematyzuje zjawisko powszechnego, choć utajonego, konfliktu o prawo do interpretacji historii. Prace zaprezentują uznani, w większości młodzi artyści.
Kuratorką wystawy jest Ada Piekarska.

Ada Piekarska:
Wystawa o sugestywnym tytule „Pole bitwy”, przywołując zjawisko określone przez francuskiego filozofa Pierre’a Bourdieu jako „przemoc symboliczna” – stawia sobie za cel próbę odsłonięcia mechanizmów kształtujących tę „przemoc”.
Skonfliktowane strony społecznego sporu, sięgając do arsenału wspólnej przeszłości, wyciągają z niej jedynie takie fragmenty, przy pomocy których mogą stworzyć reprezentującą ich interesy narrację. Artystki i artyści biorący udział w wystawie, sięgając do symbolicznego uniwersum, poprowadzą spojrzenie widza nie w kierunku historii, ale sposobu opowiadania o niej. Wystawa, skupiona wokół zagadnień semiotyki, doprowadzi do dekonstrukcji powszechnie przyjętych norm – wynikających z określonych odczytań znaków. Stawiając sobie za cel nakłonienie do dialogu, ma szansę zaowocować pogłębieniem wzajemnego zrozumienia skonfliktowanych stron. Wystawa wraz z towarzyszącym jej wydawnictwem, mogą w jakimś stopniu wpłynąć na świadomość tożsamości społecznej, w tym tożsamości kulturowej. Wystawa umożliwi widzom refleksję związaną ze zrozumieniem indywidualnego, a także zbiorowego „położenia” na semantycznym polu bitwy.

Prace ukazane na wystawie będą zrealizowane w różnych technikach. Pojawią się działania interdyscyplinarne, oscylujące na granicy wideo, rzeźby oraz instalacji. Ich obecność będzie skonfrontowana z tradycyjną metodą działania twórczego, za jaką uznawane jest malarstwo.

W wystawie uczestniczą:
Paweł Baśnik, Piotr Bujak, Maciej Cholewa, Katarzyna Górna, Karolina Jarzębak, Robert Kuśmirowski, Nikita Krzyżanowska, Kasper Lecnim, Jan Możdżyński, Dominika Olszowy, Liliana Piskorska, Irmina Rusicka, Mikołaj Sobczak, Stach Szumski.

Ada Piekarska – kuratorka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk, aktywistka, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej.

Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Ady Piekarskiej.

Zobacz zdjęcia i czytaj o katalogu  >>
Kup katalog w sklepie internetowym >>

Wystawa trwa od 4 grudnia 2020 do 14 marca 2021 roku.

Zapowiedź otwarcia wystawy, wstępnie planowanego na 2 lutego 2021 roku  >>

_____________________________________________________________________________________

Zobacz wystawę w przestrzeni wirtualnej >>

Czytaj o wystawie w przewodniku po wystawie (plik pdf do pobrania poniżej artykułu).

Weź udział w konkursie na recenzję wystawy, szczegóły >>

_____________________________________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Przemysław Wielgosz, Kradzież przyszłości i dekolonizacja historii, Magazyn „SZUM”, Eseje, wydanie online, 9.04.2021 >>
Esej Przemysława Wielgosza zawarty jest w katalogu wystawy „Pole bitwy” w Galerii Bielskiej BWA (4.12.2020–14.03.2021). Esej ilustrowany jest zdjęciami z ekspozycji.

Czytaj więcej o polsko-angielskim katalogu wystawy „Pole bitwy”, dostępnym w sklepie internetowym Galerii Bielskiej BWA >>

„Pole bitwy” w Galerii Bielskiej BWA, Magazyn SZUM, Do zobaczenia, zdjęcia z ekspozycji Krzysztof Morcinek 05.02.2021 >>

Najciekawsze wystawy 2021 roku, Magazyn SZUM, Na Dobry Początek 4.01.2021 >>

„Pole bitwy”. Nowa wystawa w Galerii Bielskiej BWA o „napięciach na polu społecznych wyobrażeń", „Kulturalnie na temat", prowadząca: Katarzyna Cygler, goście: Ada Piekarska (kuratorka wystawy), Piotr Bujak (twórca biorący udział w wystawie), 09.01.2020, 23.36, Polskie Radio24 >>

Wirtualne oprowadzenie po wystawie „Pole bitwy” w BWA, 5 stycznia 2021, www.bielsko.info.pl    >>

Wystawy on-line w Bielsku-Białej, „W Bielsku-Białej. Magazyn Samorządowy”, UM Bielsko-Biała  >>

„Pole bitwy” w Galerii Bielskiej BWA, empikbilety.pl >>

Najciekawsze wystawy jesieni 2020,  Magazyn SZUM, Na Dobry Początek 31.08.2020 >>  

„Pole bitwy” w Galerii Bielskiej BWA, Magazyn SZUM, 5 lutego 2021 >>

RZECZ GUSTU / Redakcja poleca wystawy sztuki w marcu, Magazyn Opinii PISMO., 3.03.2021 >>

____________________________________________________________________________________

Zobacz filmowy spacer po wystawie:

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY

Sponsorzy