„Pole bitwy” – katalog wystawy
Aktualne
Publikacja jest zapisem rozważań podjętych na wystawie „Pole bitwy”, prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA od 4 grudnia 2020 roku do 14 marca 2021 roku.
W jaki sposób obrazy przeszłości, współczesne mitologie i teorie spiskowe formułują aktualne systemy wartości?
Kuratorowana przez Adę Piekarską wystawa, prezentująca prace czternaściorga artystek i artystów, podejmowała próbę odsłonięcia znaczeń zakorzenionych w godłach, herbach i pomnikach. Stanowiła przestrzeń do dyskusji nad potrzebą przedefiniowania wspólnej bazy wyobrażeniowej. W obszarze zainteresowań twórczyń i twórców znalazły się takie tematy, jak pamięć historyczna, produkcja znaczeń, narodowe fantazmaty, a także społeczne praktyki przekraczania tego, co uznane za stosowne.
Publikacja towarzysząca wystawie jest zapisem i rozwinięciem powyższych rozważań.
Ada Piekarska w swoim tekście śledzi kluczowe zagadnienia, które przenikały narrację wystawy. Zastanawia się, czy różnorodne praktyki artystyczne mogą służyć wskrzeszeniu pogrzebanych wizji jutra.
Zwrot ku przeszłości powołuje do życia nowe, tym razem retrospektywne utopie. Wspominana przeszłość, choćby złudna i fragmentaryczna, niesie obietnicę powrotu do źródeł, utożsamianych z tradycją, ładem i heroizmem. Matejkowskich rozmiarów dzieło Pawła Baśnika „O powstawaniu Polaków” jest gotycką rekonstrukcją mitu turbosłowian. Grając zarówno kategorią wzniosłości, jak i pastiszu, artysta wciąga nas w pseudohistoryczną opowieść o Polsce przedchrześcijańskiej. Obraz jest wypełniony bliżej nieokreślonymi postaciami, ale znajdujemy w nim również konkretne cytaty, m.in. projekt pomnika papieża autorstwa Stacha z Warty czyli Stanisława Szukalskiego. Stajemy się świadkami prastarego rytuału, w którego centrum znajduje się totemiczny strach na wróble. Powstające właśnie imperium Prasłowian ma dać początek wielkim cywilizacjom świata […]
(Fragment tekstu Ady Piekarskiej, pochodzącego z publikacji „Pole bitwy”.)
Przemysław Wielgosz w swoim eseju pisze o potrzebie dekolonizacji historii, Aleksy Wójtowicz przygląda się dialektycznej relacji Wyspiańskiego i Matejki, a Liliana Piskorska (Zeic) dzieli się opowieściami zaczerpniętymi z jej projektów artystyczno-badawczych.
W książce znajduje się ponadto obszerna dokumentacja fotograficzna ekspozycji.
Artystki i artyści uczestniczący w wystawie: Paweł Baśnik, Piotr Bujak, Maciej Cholewa, Katarzyna Górna, Karolina Jarzębak, Robert Kuśmirowski, Nikita Krzyżanowska, Kasper Lecnim, Jan Możdżyński, Dominika Olszowy, Liliana Piskorska, Irmina Rusicka, Mikołaj Sobczak, Stach Szumski
Więcej o wystawie >>
Kup katalog w naszym sklepie >>
_________________________________________________________________
„Pole bitwy”
Redakcja: Ada Piekarska
Autorki i autorzy tekstów: Ada Piekarska, Liliana Piskorska (Zeic), Przemysław Wielgosz, Aleksy Wójtowicz
Korekta: Barbara Swadźba
Tłumaczenia: Jarosław Fejdych, Ewa Bodal, Szymon Nowak
Projekt graficzny, skład: Maciej Wodniak
Zdjęcia z ekspozycji, reprodukcje: Krzysztof Morcinek
Język: polski, angielski
Wydawca: Galeria Bielska BWA
Liczba stron: 100