Blisko 60 obrazów ze swojej bogatej kolekcji sztuki prezentuje Galeria Bielska BWA na wystawie w Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie w Słowacji.
W czasie, kiedy bielscy widzowie mogą oglądać w Galerii Bielskiej BWA ciekawą prezentację współczesnego malarstwa słowackiego, autorstwa ważnych dla słowackiego środowiska twórczego artystek i artystów, Galeria Bielska BWA pokaże w zaprzyjaźnionej galerii na Orawie blisko 60 obrazów 51 artystów, wybranych przez kuratorkę Agatę Smalcerz z bogatej bielskiej kolekcji.
Pejzaż polskiego malarstwa prezentowany na Orawie
Agata Smalcerz, kuratorka wystawy:
„W Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie w Słowacji prezentujemy wystawę „Polskie malarstwo współczesne ze zbiorów Galerii Bielskiej BWA”, która trwać będzie od 11 kwietnia do 15 czerwca 2025 roku. Równolegle, w czasie od 22 marca do 22 kwietnia, w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej eksponowana jest wystawa „Współczesne malarstwo słowackie ze zbiorów Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie”, której kuratorem jest Michal Čajka, historyk sztuki, dyrektor Galerii Orawskiej. Współpraca między słowacką i polską galerią jest wynikiem wymiany transgranicznej na obszarze Euroregionu Beskidy. Te prezentacje po obu stronach granicy ukazują wielką potrzebę wzajemnego dzielenia się z naszymi najbliższymi sąsiadami wiedzą o sztuce i kulturze, a także prezentowania najciekawszych dzieł.
Obie wystawy skupiają się na malarstwie, dziedzinie sztuki, która wydawała się być w zaniku w drugiej połowie XX wieku, zdominowana przez instalacje, sztukę konceptualną i nowe media. Jednak dla obu galerii malarstwo jest ważne, co widać po ilości prac z tej dziedziny w ich kolekcjach. W Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA ta dyscyplina sztuki jest bogato reprezentowana, co jest wynikiem przede wszystkim organizowanego tu nieprzerwanie od 1962 roku ogólnopolskiego konkursu malarstwa, obecnie pod nazwą Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Do 2000 roku Bielska Jesień nie znajdywała odzwierciedlenia w zbiorach galerii, ale od początku XXI wieku coraz więcej prac nagrodzonych lub wyróżnionych w tym konkursie trafia do jej kolekcji, w postaci darowizn od artystów lub zakupów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictw Narodowego, a także sponsorów. Dzięki takiej strategii poszerzania zbiorów Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA liczy obecnie ponad 1130 prac, z czego ponad 530 dzieł to malarstwo.
Większość obrazów wybranych do prezentacji w Galerii Orawskiej powstało w latach 2006–2020 i są to prace nagrodzone lub wyróżnione w Bielskiej Jesieni, w tym pięć z nagrodą Grand Prix: obrazy m.in. Wilhelma Sasnala, Ewy Juszkiewicz, Martyny Czech i Karola Palczaka. Należy dodać, że wygrana w Bielskiej Jesieni sprzyja rozwojowi kariery artystycznej; wymienieni artyści i artystki należą obecnie do najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiego malarstwa na świecie. Na wystawie znalazło się także kilka obrazów wcześniejszych, z lat 1986–1996, co dobrze uzupełnia prezentację o nazwiska ważnych dla sztuki polskiej artystów, jak Józef Hałas, Ryszard Grzyb czy Tamara Berdowska. Uczestniczący w Biennale Malarstwa artyści i artystki reprezentują młode pokolenie i różne środowiska, głównie Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Gdańska. Kilkoro uczestników wystawy mieszka i tworzy w Bielsku-Białej, dając dowód reprezentacyjności tego środowiska w obszarze współczesnego malarstwa.
Do wystawy zostały wybrane prace, które tworzą narrację w poszczególnych salach Orawskiej Galerii. Obrazy odnoszą się do płci i związanych z nią stereotypów, do religii, która w różny sposób wpływa na ludzkie życie, rozważają także kwestie stosunku człowieka do zwierząt i przyrody. W dowcipny, a niekiedy przejmujący sposób mówią o naszych codziennych wyborach, o sposobach spędzania wolnego czasu. Zamknięci w czterech ścianach zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak architektura wpływa na nasze samopoczucie i kontakt z otoczeniem. Są też pejzaże, jeden z ulubionych gatunków malarstwa, jednak w nowoczesnym wydaniu, o często zaskakującym punkcie widzenia. Wśród nich obraz „Na Orawie”, nieżyjącego już artysty z Bielska-Białej Józefa Krzempka, powstały podczas jego artystycznych podróży.
Choć współczesne malarstwo poszerza swoje środki wypowiedzi, to wybrane na wystawę obrazy w większości wykonane zostały w klasycznych technikach na płótnie: oleju, a w niektórych wypadkach akrylu lub technik mieszanych. Jedna z najgłośniejszych ostatnio polskich artystek, Małgorzata Mirga-Tas, posługuje się własną techniką kolażu z wykorzystaniem tkanin przemysłowych, a Weronika Teplicka buduje swe prace z pociętych na wąskie paski obrazów olejnych.
Blisko 60 obrazów, bardzo zróżnicowanych formalnie, tworzy swoisty pejzaż polskiego malarstwa, odzwierciedlając problematykę, która interesuje jej twórców. Mamy nadzieję, że dla słowackich widzów będzie ciekawym spojrzeniem i możliwością porównania tego, co łączy, a co dzieli, jakie są różnice w tej dziedzinie między naszymi narodami” .
W wystawie uczestniczą:
Marta Antoniak, Justyna Baśnik, Paweł Baśnik, Tamara Berdowska, Beata Ewa Białecka, Agata Biskup, Zbigniew Blukacz, Rafał Borcz, Agnieszka Brzeżańska, Robert Bubel, Aleksandra Bujnowska, Jakub Ciężki, Michał Cygan, Martyna Czech, Dawid Czycz, Pola Dwurnik, Bartłomiej Flis, Ewa Fodczuk, Michał Gątarek, Bartek Górny, Ryszard Grzyb, Paweł Hajncel, Józef Hałas, Veronika Hapchenko, Paweł Jarodzki, Ewa Juszkiewicz, Magdalena Kirklewska, Michał Kliś, Jerzy Kosałka, Dominika Kowynia, Tadeusz Król, Józef Krzempek, Nikita Krzyżanowska, Tomasz Kulka, Robert Maciejuk, Paweł Matyszewski, Małgorzata Mirga-Tas, Dariusz Mlącki, Monika Mysiak, Bartłomiej Otocki, Karol Palczak, Jakub Pieleszek, Cyryl Polaczek, Artur Przebindowski, Małgorzata Rozenau, Wilhelm Sasnal, Radek Szlęzak, Teresa Sztwiertnia, Weronika Teplicka, Czesław Wieczorek, Ewa Zawadzka.
Agata Smalcerz – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka testów o sztuce współczesnej publikowanych w ogólnopolskich tytułach i wydawnictwach, kieruje Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej od 2004 roku. Pierwszą dużą autorską prezentacją dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta, przekazanej galerii po gruntownej modernizacji w 2020 roku, była wystawa „Dla Johanne i Anny” (6.11.2020–8.09.2024), w której Agata Smalcerz nawiązała do historii pierwszych mieszkanek XIX-wiecznej willi. W 2025 roku prezentuje jako kuratorka wystawę „Nowe nabytki w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA” (24.01–2.06.2025). Na zdjęciu: Agata Smalcerz, fot. Paweł Sowa
Galeria Orawska w Dolnym Kubinie, Słowacja
„Polskie malarstwo współczesne ze zbiorów Galerii Bielskiej BWA”
Agata Smalcerz – kuratorka
11 kwietnia – 15 czerwca 2025
wernisaż: czwartek, 10 kwietnia 2025, godz. 16.30
SÚČASNÁ POĽSKÁ MAĽBA ZO ZBIEROK GALERIE BIELSKA BWA
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Žilinský samosprávny kraj
Galeria Bielska BWA, „Współczesna sztuka słowacka ze zbiorów Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie” – czytaj więcej o wystawie i wydarzeniach towarzyszących oraz uczestnictwie Galerii Bielskiej BWA w Festiwalu BWA EUROPA >>