Plakaty studentów Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej powstały w 2022 roku. Prace ukazują emocje i przeżycia autorów związane z inwazją Rosji na Ukrainę, z okropnościami wojny, z potrzebą pokoju.

Wystawa plakatów pod hasłem „Wojna w Ukrainie”, po raz pierwszy została zaprezentowana 3 czerwca 2022 roku w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Przedstawia prace studentów powstałe w Pracowni komunikacji wizualnej pod kierunkiem prof. Michała Klisia, znakomitego artysty, malarza, grafika, twórcy plakatów. Autorzy prac byli wówczas studentami drugiego roku studiów na kierunku Architektura Wnętrz w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej.
Jedną ze studentek prof. Klisia, twórczynią jednego z plakatów, jest Nelia Dudek, Ukrainka mieszkająca w Bielsku-Białej. Jest ona też autorka wstępu do katalogu wystawy „Wojna w Ukrainie”, w którym opisuje traumatyczne przeżycia wywołane przez inwazję Rosji na Ukrainę, swoje działania związane z pomocą humanitarną i wyjazdami do miast i wsi ogarniętych wojną. W tekście tym Nelia Dudek wyraża także wdzięczność i podziw dla Polaków pomagających jej rodakom, dziękuje też kolegom i koleżankom ze studiów, którzy w swoich pracach dali wyraz sprzeciwu wobec agresji i wojny.

Nelia Dudek:
Każda praca pokazuje, na ile intensywnie i w jaki sposób autor przeżywa tę sytuację. Każda praca warta jest wielkiej uwa­gi i osobnej refleksji. Moi koledzy ze studiów nie zostali obojętni. Chcę Wam, wszystkim Polakom, podziękować za wsparcie dla mojej Ojczyzny, za każde otwarte drzwi i serce, za każdą spakowa­ną paczkę na rzecz Ukrainy, za każdy gest!!! Je­steście wielkim narodem o dobrym i przyjaznym sercu!
Chciałabym też Was przeprosić za to, że do Waszego kraju, w którym panował spokój, stabilizacja, w którym mieliście poczucie bezpieczeństwa i ciągle dynamicznie się rozwijaliście, nagle przyjechało mnóstwo ludzi, którzy wprowadzili chaos i zamieszanie. Przepraszam! Wiem, że oni tego nie chcieli!

 Autorami prac na wystawie „Wojna w Ukrainie” są: Joanna Janowska, Nelia Dudek, Małgorzata Kulka, Alicja Sumper, Weronika Slek, Marek Ferfecki, Kinga Witoszek, Weronika Tora, Paulina Białek, Patrycja Błachut, Aleksandra Janik, Patrycja Borkowska, Kinga Łyczko, Kinga Witoszek, Justyna Kine, Kinga Gibas.

W połowie lutego 2023 roku prof. Michał Kliś zakończył już zajęcia w Pracowni Komunikacji Wizualnej Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza, które prowadził od 2018 roku. Studenci V semestru przygotowali swojemu mistrzowi pamiątkową książkę z fotografiami uwieczniającą najciekawsze momenty z toku studiów.

Czytaj o wystawie oraz cały tekst Neli Dudek na stronie Regionalnego Ośrodka Kultury >>

Otwarcie wystawy w piątek, 24 lutego 2023 roku w Willi Sixta, podczas wieczoru wsparcia i solidarności z Ukrainą, z przybyłymi do Bielska-Białej Ukrainkami i Ukraińcami, dokładnie w rok po dramatycznych wydarzeniach w czasie ataku Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej o piątkowym wieczorze „24.02.2022 – rok później” >>

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24,
Świetlica im. Kateryny Biłokur
„Wojna w Ukrainie” – wystawa plakatów (piwnice Willi Sixta)
24 lutego – 28 kwietnia 2024 
godz. 17.00