Patrycja Dołowy - WIDOCZKI

1 - 10 marca
działania performatywne


 

__________________________________________________________________


„Widoczki" - to działania performatywne, jakie Patrycja Dołowy realizuje w Bielsku-Białej w dniach 1-10 marca br. Performerka pojawia się w różnych punktach Bielska-Białej i zakopuje w ziemi niewielkie fragmenty gipsowych odlewów, na których utrwaliła fotograficzne portrety anonimowych mieszkańców miasta.

Artystka w taki sposób stara się poznać historię życia nieznanych szerzej lub zapomnianych bielszczan - jej zdaniem losy zwykłych ludzi zasługują na uwagę, ponieważ budują zapomnianą, różnorodną tożsamość miasta. Działania w przestrzeni miejskiej są także dobrym pretekstem do spotkania z drugim człowiekiem, wysłuchania jego opowieści o sobie bądź najbliższych. Inspiracją dla „Widoczków" Patrycji Dołowy była popularna dziewczęca zabawa w chowanie „widoczków" lub „sekretów". Patrycja Dołowy swoje „Widoczki" realizowała w różnych miastach Polski i za granicą. W każdym kolejnym miejscu do artystki podchodzą ludzie, początkowo tylko zainteresowani performansem, by w końcu podzielić się swoją historią.

 

 

Patrycja Dołowy, Widoczki, działania performatywne, Bielska-Biała, 1-10.03.2017, Galeria  Bielska BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Patrycja Dołowy, Widoczki, działania performatywne, Bielska-Biała, 1-10.03.2017, Galeria  Bielska BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Patrycja Dołowy, Widoczki, działania performatywne, Bielska-Biała, 1-10.03.2017, Galeria  Bielska BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Patrycja Dołowy, Widoczki, działania performatywne, Bielska-Biała, 1-10.03.2017, Galeria  Bielska BWA, fot. Krzysztof Morcinek

 

W Bielsku-Białej inspiracją i tłem dla „Widoczków" Patrycji Dołowy jest zrealizowany w Teatrze Polskim spektakl „DyBBuk" w reżyserii Pawła Passiniego, na podstawie dramatu Artura Pałygi (premiera 11 marca br.). Inspiracją dla Artura Pałygi był nie tylko „Dybuk" Szymona An-skiego - legenda dramatyczna z początku wieku, sięgająca do żydowskich legend i wierzeń - ale także przedwojenne historie bielskich Żydów, po których zostały jedynie nieliczne ślady.

Patrycja Dołowy zakopuje „Widoczki" w miejscach, do których nawiązuje spektakl, m.in. w podwórku przy ulicy 11 Listopada 63, gdzie działała żydowska pralnia; na schodach prowadzących do Zamku Sułkowskich, gdzie znajdowała się kamienica, w której mieszkał Salomon Halberstam - kupiec i bibliofil, oraz przed Galerią Bielską BWA, stojącą w miejscu spalonej w czasie wojny synagogi.

Artystka zaprasza mieszkańców do towarzyszenia jej w zakopywaniu „Widoczków" w przestrzeni miejskiej - rozpoznawalnym znakiem jest niewielka, niebieska łopatka, którą artystka posługuje się.

W trakcie realizacji „Widoczków" (1-10 marca) z Patrycją Dołowy można także spotkać się osobiście w Galerii Bielskiej BWA - w Klubokawiarni Aquarium, codziennie, z wyjątkiem sobót i niedziel w godz. 14.00-16.00.
Osoby zainteresowane opowiedzeniem Patrycji Dołowy swojej historii mogą umawiać się z artystką za pośrednictwem sekretariatu galerii, dzwoniąc pod nr 33 812 58 61, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Patrycja Dołowy jest artystką multimedialną, pisarką, działaczką społeczną, popularyzatorką nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką trudnej pamięci, bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (2007), absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2002) i Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2005). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka m.in. Nagrody im. Karola Sabatha.

Działania performatywne Patrycji Dołowy w Bielsku-Białej - "Widoczki" - odbywają się w programie rezydencji artystycznych Galerii Bielskiej BWA.

Patrz: widoczki.patrycjadolowy.pl/        

 

SEBASTIAN KROK
laureatem Grand Prix
__________________________________


Miejsca ekspozycji:

● Galeria Bielska BWA
● Willa Teodora Sixta
(ul. A. Mickiewicza 24)

Na wystawę wstęp wolny
_________________________


O Bielskiej Jesieni 2017
w TVP Kultura:
piątek (24.11) o 19.35 >>
_______________________

English version

Wolontariat >>

>>

Propaganda, ideologia i animacja z perspektywy V4
____________________________

Wystawa plakatów propagandowych
Kraków, Dom Polonii (21-30.11.2017)

>>

Klubokawiarnia Aquarium
9 listopada - 31 grudnia
______________________

Wykład Anki Ptaszkowskiej
piątek, 15 grudnia, 18.00

English version

>>

Fotorelacje na Google Open Gallery  >>

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>