Inauguracja działalności Willi Teodora Sixta

Aktualne

Od 6 listopada br. zrewitalizowana Willa Sixta otwarta dla bielszczan. Dla miłośników sztuki wystawy w salach ekspozycyjnych i piwnicach willi. Uwaga! Do 17 stycznia 2021 roku willa niedostępna dla zwiedzających.

Sztuki wizualne zagoszczą już na stałe w Willi Sixta – XIX-wiecznym kompleksie willowo-ogrodowym. Kompleksie, który bielski przemysłowiec zapisał w testamencie miastu.

Agata Smalcerz:
„Rewitalizacja Willi Teodora Sixta w Bielsku-Białej” to projekt, który w latach 2017–2020 realizowała Galeria Bielska BWA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Koncepcję rewitalizacji i projekt architektoniczny willi przygotowało i prowadziło Biuro Architektoniczne ARS Architektura w Tychach. W budynku przy ul. Adama Mickiewicza 24, który po latach uzyskał dawną świetność, od czerwca br. odbywają się zajęcia prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: dla seniorów oraz dla dzieci.
Od 6 listopada br. bielszczanie będą mogli korzystać z kolejnych części budynku; do użytku oddane zostaną sale wystawowe, w których prezentowana będzie Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, a także sale spotkań mieszczące się w wyremontowanych piwnicach.

Na inaugurację działalności Willi Sixta Galeria Bielska BWA przygotowała dwie wystawy: „Dla Johanne i Anny” – wystawę ze zbiorów galerii, której kuratorką jest Agata Smalcerz, historyk sztuki, dyrektor galerii (sale ekspozycyjne willi) oraz „Nasienie” – wystawę fotografii Sławomira Rumiaka i Kanon Myokoin (piwnice willi).*
Wystawę „Dla Johanne i Anny” kuratorka dedykowała pierwszym mieszkankom willi, kobietom bliskim Teodorowi Sixtowi. Prezentowane obrazy, grafika, fotografie i instalacje łączy współczesna perspektywa postrzegania roli kobiety w życiu prywatnym i społecznym.
Do historii willi, losów jej właściciela i symboliki rosnącego do dziś obok willi drzewa – miłorzębu dwuklapowego, będącego obecnie pomnikiem przyrody – nawiązują w wystawie fotografii pt. „Nasienie” Sławomir Rumiak i Kanon Myokoin.

Willa Teodora Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Inauguracja działalności – piątek, 6 listopada 2020 roku.
Uwaga! W związku z sytuacją pandemiczną, program inauguracji będzie skromniejszy od planowanego.
Wystawa „Dla Johanne i Anny” otwarta będzie dla widzów w piątek 6 listopada w godz. 12.00–19.00. Nie odbędzie się planowany na godz. 18.00 wernisaż, odwołany jest także koncert w ogrodzie.

* UWAGA! Planowane na inaugurację działalności Willi Sixta w dniu 6 listopada br. otwarcie wystawy „Nasienie” nie odbędzie się. Wystawa otwarta będzie w późniejszym terminie.
Odwołane jest spotkanie ze Sławomirem Rumiakiem, planowane na sobotę 7 listopada o godz. 12.00.

__________________________________________________________________________________


Uwaga! W Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta obowiązują zasady i obostrzenia związane z bezpieczeństwem sanitarnym w czerwonej strefie, ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia. Możliwe jest zwiedzania wystaw w małych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (maseczki, dystans, dezynfekcja rąk).

__________________________________________________________________________________

Czytaj więcej o rewitalizacji i przygotowaniach do otwarcia Willi Sixta >>
Czytaj więcej o planowanych działaniach galerii w Willi Sixta >>
Czytaj więcej o wystawie „Dla Johanne i Anny” >>

Czytaj więcej o wystawie „Nasienie” >>

__________________________________________________________________________________

W mediach o inauguracji:

TVP3 Katowiec, Zawsze z kulturą, realizacja: Ireneusz Kaznocha, 21.11.2020, od 10'50" >>
TVP3 Katowice, Aktualności, 6.11.2020, od 18’43” >>
MO, Wystawa „Dla Johanne i Anny” w odrestaurowanej Willi Sixta. Sztuki wizualne zagoszczą w niej na stałe, katowice.wyborcza.pl >>Inauguracja działalności zabytkowej wilii, bielskobiala.dlawas.info >>
Inauguracja działalności Willi Teodora Sixta: otwarcie wystawy „Dla Johanne i Anny”, silesiakultura.pl >>
Nastąpił długo oczekiwany moment, ms.bielsko-biala.pl >>
Willa Sixta inauguruje działalność, www.super-nowa.pl >>
Zabytkowa willa Sixta otwarta po renowacji, dzieje.pl >>