30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts

Aktualne

Trzy dni pokazów filmowych, koncert i rozstrzygnięcie konkursu filmowego.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts, odbywa się pod hasłem Młodzi filmowcy / Amerykański film reklamowy. To szansa do zapoznania się z twórczością wybitnych amerykańskich i światowych twórców filmu reklamowego i krótkiego metrażu. Festiwal zawitał również do Bielska-Białej, a to oznacza trzy dni pokazów filmowych, ale nie tylko: to także warsztaty dla najmłodszych, koncert i rozstrzygnięcie siódmej edycji konkursu Filmujemy Bielsko-Białą!  

Projekcje festiwalowe będą się odbywać w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA, I piętro) w dniach od 12 do 14 października 2022. W pierwszy dzień festiwalu o godz. 12.00 zaprosimy najmłodszych na warsztaty „Na ratunek Ziemi” odbywające się w Willi Sixta. W środę i czwartek od godz. 18.00 zaprezentujemy filmy krótkometrażowe nakręcone w latach 2020-2021 przez młodych profesjonalnych filmowców i studentów szkół filmowych z różnych krajów, które brały udział w ostatniej edycji festiwalu Euroshorts w grudniu 2021. Ostatni dzień festiwalu rozpoczniemy od rozstrzygnięcia konkursu Filmujemy Bielsko-Białą! Następnie odbędzie się „Koncert dla Omegi” w wykonaniu Kornelii Karkoszki. Na koniec zaprezentujemy najlepsze filmy reklamowe ze Stanów Zjednoczonych. Szczegółowy program znajduje się poniżej.

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Młodego Kina Galeria Bielska BWA
Dyrektor artystyczny: Przemek Młyńczyk – reżyser, prezes FMK

Bilety

Bilet na jeden dzień pokazu będzie można nabyć w cenie 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy), natomiast karnet na wszystkie trzy dni festiwalu będzie dostępny w promocyjnej cenie 16 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy). Zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletów – ilość miejsc jest ograniczona. Bilety i karnety będą w sprzedaży w kasie Galerii Bielskiej BWA od 4 października.

Program

Wszystkie pokazy filmowe w ramach festiwalu odbywają się w Klubokawiarni Aquarium, na I piętrze Galerii Bielskiej BWA, ul. 3 Maja 11 w Bielsku-Białej.

12.10.2022 środa

15.00–16.00 warsztaty dla dzieci „Na ratunek Ziemi” (Hania w Kosmosie)

Uwaga! Zmieniono godzinę warsztatów z 12.00 na 15.00.

Warsztaty dla dzieci „Na ratunek Ziemi” (Hania w Kosmosie) pozwalają małym uczestnikom wziąć udział w międzyplanetarnej podróży. Hania, 10-letnia mieszkanka Księżyca, postanawia polecieć na Ziemię by pomóc uratować jej przyrodę. Kolorując kolejne etapy jej podróży i ucząc się podstawowych zwrotów w trzech językach obcych, uczestnicy zajęć dowiadują się, co każdy możne zrobić, aby chronić środowisko naturalne. Warsztaty prowadzi autor kolorowanki „Na ratunek Ziemi” Przemek Młyńczyk.

Warsztaty są bezpłatne i odbywają się w Willi Sixta. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl


18.00–20.30 filmy krótkometrażowe z festiwalu Euroshorts (1)

Przedstawiamy doskonałe filmy krótkometrażowe, nakręcone w latach 2020–2021 przez młodych profesjonalnych filmowców i studentów szkół filmowych z różnych krajów, które brały udział w ostatniej edycji festiwalu Euroshorts w grudniu 2021.

Nagroda główna


Po drugiej stronie gór (De l'Autre Côté des Montagnes), F, 13:55, reż./dir Nina Doré, Francja/France
Znakomita fabularna opowieść o grupie dziewczynek, które przygotowują spektakl teatralny o wolności. W spektaklu 10-letnia Anna staje się przywódczynią buntu w sierocińcu, prowadzonym przez bezkompromisową wychowawczynię.

 

 

Nagroda za film fabularny


Branka (Branka), F, 20:00, Ákos K. Kovács, Węgry/Hungary
Jugosławia, 1991. Branka dostaje pracę na oddziale położniczym państwowego szpitala, daleko od działań wojennych. Jest sama, ale okazuje się, że nie samotność jest największym ciężarem, jaki Branka musi unieść. Ze szpitala znikają noworodki.

 

 

Nagroda za film animowany


Paczka (La Meute), A, 06:09, reż.dir Louise Cottin-Euziol, Lou-Anne Abdou, Antoine Blossier Gacic, Charline Hedreville, Agathe Moulin, Victoria Normand, Gabriel Saint-Frison, Francja/France
Dwudziestolatka Marion opowiada policjantowi o swoim dniu i o spotkaniu z natrętnym facetem.

Czas ekranu (Screen Time), A , 03:43, reż./dir Dan Wenger, Switzerland
Kciuk styka się z ekranem smartfona. Ta początkowo niewinna rozrywka przekształca się w ciągłą konsumpcję.

Nagroda za najlepszy film polski

Ta nagroda, wspierana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, określa największe dokonanie w zakresie realizacji filmowej w Polsce.


Za późno (Too Late), A, 15:34, reż./dir Kinga Syrek, Polska/Poland
Bohaterką filmu animowanego jest Edie Sedgwick, modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy'ego Warhola.

 

 

 

Nagroda im. Amana Amirzaia za najlepszy film międzykulturowy

Aman Amirzai (1962–2010) urodził się w Afganistanie, a w Czechach został reżyserem filmowym. Jego filmy inspirowało przenikanie się dwóch kultur, dwóch: afgańskiej i czeskiej. Ta nagroda wspiera twórców, których poszukiwania idą w podobnym kierunku.


Moja babcia jest jajkiem (My Grandmother Is an Egg), F, 08:07, reż./dir Wu-Ching Chang, Tajwan/Taiwan
T'ung-yang-his to tradycyjna praktyka aranżowania małżeństwa – sprzedawanie młodej dziewczyny innej rodzinie, aby była wychowywana jako przyszła synowa.

 

 

Nagroda za film eksperymentalny


Wieża z klocków (Tower made from blocks), A, 14:01, reż./dir Krzysztof Kuźnicki, Magdalena Myszkiewicz, Polska/ Poland
Etiuda filmowa nakręcona techniką animacji poklatkowej. Zapis doświadczeń wynikających z decyzji o podjęciu się wychowania adoptowanego dziecka.

 

 

13.10.2022 czwartek

18.00–20.30 filmy krótkometrażowe z festiwalu Euroshorts (3)

Przedstawiamy doskonałe filmy krótkometrażowe, nakręcone w latach 2020–2021 przez młodych profesjonalnych filmowców i studentów szkół filmowych z różnych krajów, które brały udział w ostatniej edycji festiwalu Euroshorts w grudniu 2021.

Neonowy duch (Neon Phantom, Fantasma Neon), F, 20:00, reż./dir Leonardo Martinelli, Brazylia/Brazil
João jest dostawcą jedzenia i marzy o posiadaniu motocykla. Ktoś mu powiedział, że w życiu jest jak w filmie muzycznym.

Wejście w spiralę (Rising in a Spiral), A, 02:43, reż./dir Débora Mendes, Elmano Diogo, Portugalia/Portugal
Podczas takiej podróży zastanawiamy się, co dzieje się z naszą planetą i co jeszcze możemy dla niej zrobić.

Kontrapunkt I (Contrapunctus I), E, 04:10, reż./dir Qunyuan Wang, Niemcy/Germany
Od przemocy ulicznej do wojny, czyli dlaczego ludzie tak lubią przemoc?

Dobra niemiecka robota (Good German Work, Kollegen), F, 14:00, reż./dir Jannis Alexander Kiefer, Niemcy/Germany
Komedia o parze scenografów filmowych: Ulim i Didi, którzy potrafią zbudować wszystko, co potrzebne do filmu. W studiu pojawiają się dziwni przybysze.

Nagroda im. Marcina Stachurskiego dla najlepszego producenta

Marcin Stachurski (1957–2020) jako kierownik produkcji współtworzył wiele znanych polskich filmów oraz widowisk telewizyjnych. Ta nagroda wspiera młodych producentów i przypomina, że to również zawód twórczy.

Family Lines (Family Lines), D, 25:33, reż./dir Przemysław Wawrzyniak, Polska/Poland
Film dokumentuje proces twórczy niezwykłego projektu Ejsmondta, w którym artysta maluje serię intymnych portretów swojej rodziny w opuszczonych miejscach. W ten sposób konfrontuje się ze swoją przeszłością i szuka odpowiedzi na pytania dotyczące swojej przeszłości i przyszłości, która go czeka.

Babcia nie ma wyjścia (Getaway Grandma, Abuela Sin Escape), F, 16:57, reż./dir Carlos Alberto Castaño Motta, Kolumbia/Colombia
Miriam, religijna starsza kobieta, dowiaduje się, że jej wnuczka, Liliana, postanawia dokonać napadu. Zanim nadejdzie ten dzień, Miriam zrobi wszystko, co w jej mocy, aby powstrzymać Lilianę, nawet jeśli miałoby to sprowadzić niebezpieczeństwo.

Bezpieczny dystans (Safe Distance), F, 12:00, reż/dir Artur Wyrzykowski, Polska/Poland
Olek wraca do Polski po kilku latach. Musi być na kwarantannie, ale jego rodzina nie chce go wpuścić.

14.10.2022 piątek

18.00 Rozstrzygnięcie konkursu Filmujemy Bielsko-Białą! 7

Ostatni dzień festiwalu zaczynamy od podsumowania siódmej edycji konkursu Filmujemy Bielsko-Białą! Za trzy pierwsze miejsca zostaną wręczone nagrody, a zwycięskie filmy będą zaprezentowane widzom.

Czytaj więcej o konkursie >>

 

 

 

18.45 „Koncert dla Omegi” – świętujemy 60-lecie zespołu Omega

Piosenki „Magiczny, biały kamień” i „Dziewczyna  o perłowych włosach” zaśpiewa na żywo Kornelia Karkoszka.

„Koncert dla Omegi” to projekt muzyczno-filmowy, przygotowany w związku z przypadającą w 2022 roku 60. rocznicą powstania węgierskiego zespołu rockowego Omega, który w Polsce zyskał dużą popularność. Dziewięć wybranych piosenek zespołu zostało przetłumaczonych na język polski i zaaranżowanych przez dwóch kompozytorów – Miłosza Wośko i Kubę Orłowskiego. Ekipa filmowa Fundacji Młodego Kina odwiedziła muzyków z zespołu w Budapeszcie. Widzowie pierwszej filmowej wersji projektu za najlepszą uznali piosenkę „Magiczny, biały kamień” w wykonaniu Kornelii Karkoszki.


Kornelia Karkoszka – jest studentką Uniwersytetu Śląskiego. Zaczęła uczyć się śpiewu jeszcze w gimnazjum. Od dwóch lat należy do chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ma swój kanał na YouTube o oryginalnej nazwie „Kornelia”, na którym można znaleźć utwory w jej wykonaniu, z repertuaru Maanamu, Amy McDonald i INXS. Poza tym szydełkuje, lubi zwiedzać świat i poznawać nowe miejsca, chodzić po górach i aktywnie spędzać czas.

 

19.00–20.30 Amerykański Film Reklamowy 2021 – pokaz z festiwalu Euroshorts (2)

Półtorej godziny z najlepszymi filmami reklamowymi ze Stanów Zjednoczonych, nagrodzonymi za walory artystyczne i włączonymi do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Filmy reklamowe w atrakcyjny sposób pokazują codzienność współczesnej Ameryki oraz to, czym żył świat w ostatnim roku. Najciekawsze osiągnięcia w zakresie reżyserii, zdjęć, montażu, muzyki, efektów specjalnych oraz prezentacji produktów.

Polskie napisy dialogowe.