ANASHIM זכּרון – Mozaiki pamięci

Aktualne

W przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej aktorzy Teatru Polskiego wraz z zespołem ANASHIM przedstawią na placu obok galerii spektakl słowno-muzyczny opowiadający o świecie, o którym chcemy pamiętać.

„Mozaiki pamięci”, to spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu muzyków i aktorów z zespołu ANASHIM. Koncert jest odwołaniem do świata, w którym wzajemne przenikanie się kultur było ogromną wartością i bogactwem dla każdej z nich. To opowieść o świecie, o którym chcemy pamiętać.

„Anashim” – to po hebrajsku „ludzie”. ANASHIM to ludzie muzyki i teatru związani z Bielskiem-Białą. Na czele zespołu stoi aktorka i wokalistka Marta Gzowska-Sawicka, a towarzyszą jej znakomici instrumentaliści: Krzysztof Maciejowski, Wojciech Golec, Marcin Żupański i Eugeniusz Kubat.
Zespół jest laureatem wyróżnienia w konkursie Radiowej Dwójki Nowa Tradycja 2014. W 2015 roku wydał premierowy album z pieśniami żydowskimi pt. „Sekretny ogród”, gościł na wielu scenach muzycznych i teatralnych, wystąpił m.in. w programie Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu, czy ZACHOR w Białymstoku.

Zespół ANASHIM wystapi w składzie:

Marta Gzowska-Sawicka – śpiew
Wojciech Golec – akordeon
Eugeniusz Kubat – kontrabas
Krzysztof Maciejowski – skrzypce
Marcin Żupański – klarnet basowy, saksofon, flet, djembe
oraz Rafał Sawicki – słowo, śpiew

Organizatorami koncertu są Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.

Koncert odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia 2019 roku o  godz. 20.00 na placu obok Galerii Bielskiej BWA (od strony ul. Adama Mickiewicza).

Przed koncertem, o godz. 19.00, w Galerii Bielskiej BWA – w Klubokawiarni Aquarium – otwarta zostanie wystawa fotografii dokumentujących projekt  Patrycji Dołowy „Widoczki”.

W trakcie wernisażu artystka zaprezentuje także swoją najnowszą książkę pt. „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” (Czarne 2019). „To historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami; przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi; i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem” (Czarne).
O godz. 19.30 w holu galerii  odbędzie się pokaz rysunków Zbigniewa Popadiucha, podejmującego próbę rekonstrukcji istniejących do 1939 roku synagog w Bielsku i Białej.
Słowo wstępne wygłosi dr Jacek Proszyk.

Czytaj więcej o wystawie „Widoczki” Patrycji Dołowy w Klubokawiarni Aquarium >>