Bielsko-Biała w II etapie starań o ESK

Aktualne

Bielsko-Biała jest jednym z czterech miast, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Europejska Stolica Kultury jest jednym z największych programów Unii Europejskiej w zakresie kultury. Tytuł ten przyznawany jest od 1985 roku (początkowo jako Europejskie Miasto Kultury). Jest to „inicjatywa, która stawia kulturę w centrum europejskich miast przy wsparciu UE na całoroczne święto sztuki i kultury.” Program ma na celu ochronę i promowanie różnorodności kultur w Europie oraz podkreślenie wspólnych korzeni naszej cywilizacji. Jest też okazją do rozwoju miasta i regionu przez działania w sferze kultury.

Europejskimi Stolicami Kultury 2023 są: Veszprém na Węgrzech, Eleusis w Grecji i Timișoara w Rumunii. Obecnie coraz częściej nie są to duże i znane miasta, ale miejsca z potencjałem, które mają pomysł, jak kreatywnie się rozwijać. W roku 2029 Europejską Stolicą Kultury zostanie jedno miasto polskie i jedno szwedzkie. Dotychczas tylko dwa polskie miasta świętowały zdobycie tytułu: Kraków w 2000 roku oraz Wrocław w 2016 roku.

Po kilku miesiącach spotkań z mieszkańcami, warsztatów i pracy nad aplikacją, grupa przedstawicieli miasta Bielska-Białej zaprezentowała w Warszawie program. Od 23 do 26 października w siedzibie ASP w Warszawie trwały spotkania preselekcyjne przed panelem niezależnych ekspertów, który składał się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez MKiDN.
Zespół z Bielska-Białej zaprezentował się jako pierwszy i podczas półtoragodzinnego spotkania udowodnił, że jesteśmy miastem, które ma niepodważalny potencjał, żeby zostać Europejską Stolicą Kultury.

27 października 2023 o godzinie 16.00 odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie ogłoszono finalistów konkursu. Są nimi: Bielsko-Biała, Lublin, Katowice i Kołobrzeg.

Więcej informacji na temat starań Bielska-Białej o Europejską Stolicę Kultury można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej >>