Bliżej sztuki – szkolenie dla nauczycieli. Transgresje

Aktualne

Szkolenie wraz z oprowadzaniem po wystawach Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka „Spotkanie” oraz prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pt. „Stany przejściowe” .

Obie wystawy, dość odległe od siebie tematycznie, można połączyć wspólnym mianownikiem, jakim jest pojęcie „transgresja”. Kryje się w nim duży potencjał do dalszej interpretacji i dyskusji. Przyjrzymy się, jak swoim podejściem do architektury sakralnej przekroczyli granice Jerzy Nowosielski (wybitny malarz, twórca ikon i polichromii, filozof, jeden z patronów roku 2023) i Stanisław Niemczyk (uznany i nagradzany architekt). W efekcie ich współpracy powstał wyjątkowy obiekt – kościół Ducha Świętego w Tychach. Wystawa polichromii Jerzego Nowosielskiego oraz projektów Stanisława Niemczyka stanowi wieloaspektowe podejście do wspólnego przedsięwzięcia obu mistrzów, jakim jest kościół Ducha Świętego w Tychach. Na ekspozycji przyjrzymy się procesowi twórczemu – zobaczymy makiety, szkice i rysunki ukazujące, jak do wykonania tego niecodziennego zadania przygotowywali się malarz i architekt.

Więcej o wystawie „Spotkanie”  >>

Przekraczanie granic wiąże się także z momentem chwilowego zawieszenia poprzedzającym jakąkolwiek transformację, o którym traktuje wystawa prezentowana w górnej sali galerii, zatytułowana „Stany przejściowe”.

– Stan przejściowy to moment pośredni między dwoma etapami, doświadczenie objęte warunkiem tymczasowości – mówi kuratorka wystawy, Ada Piekarska. – Sama czynność przechodzenia odsyła nas z kolei do tradycji obrzędów przejścia – a więc punktów zwrotnych, stanów transgresji i sytuacji granicznych, które możemy odczytywać nie tylko w kategoriach metafizycznych, ale także politycznych. Wystawa „Stany przejściowe” jest okazją do przyjrzenia się wybranym momentom granicznym, praktykom rytualnym, chwilom przekroczeń.
 
Więcej o wystawie „Stany przejściowe” >>
 
 
Szkolenie odbędzie się w środę, 8 lutego 2023 o godz. 17.15 w Galerii Bielskiej BWA.

Wstęp wolny (dla osób zapisanych).


Zapisy przez stronę RODN WOM >>

Prowadzący:
Karolina Zięba – edukatorka, Galeria Bielska BWA
Michał Gąsior – edukator, Galeria Bielska BWA
Dorota Babińska-Waluś – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej
Elżbieta Szczypka – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej