DUCH WALKI. Oprowadzanie autorskie. Finisaż
Aktualne
Dariusz Fodczuk opowie o wystawie, genezie prac, ich związkach z historiami rodzinnymi i Bielskiem-Białą. Będzie o sporcie, rywalizacji, samodyscyplinie i strategii przetrwania.
Sobota, 26 października 2024 roku będzie przedostatnim dniem trwania wystawy pt. „Duch Walki”, prezentującej najnowsze obiekty rzeźbiarskie Dariusza Fodczuka, artysty wizualnego, przez długi czas związanego z Bielskiem-Białą, obecnie ze Szczecinem i tamtejszą Akademią Sztuki.
W ostatnią sobotę października o godz. 16.00 artysta zaprasza na finisażowe, autorskie oprowadzanie. To okazja, by obejrzeć premierową wystawę z autorskim komentarzem, posłuchać o genezie prac, postaciach z przeszłości miasta czy rodzinnych historii, które artystę inspirowały, np. o Traudzie Dawidowicz, bielszczance z sekcji pływackiej Bielsko-Bialskiego Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego „Makabi”, mistrzyni Polski w pływaniu w 1936 roku, czy ojcu artysty – Mieczysławie Fodczuku, który w młodości trenował boks. Pokrywająca ściany górnej sali ekspozycyjnej i holu błękitna lamperia symbolizuje wodną głębię basenu i nieobecność Traudy. To realizacja site specific pt. „Basen” (w domyśle, to funkcjonujący do dziś bielski basen Panorama, gdzie przed wojną trenowała pływaczka).
Z kolei instalacja kinetyczna „Worki treningowe” ożywia bokserskie worki treningowe, które niczym ludzkie ciało oddychają, kulą się od przyjmowanych ciosów.
Obiektowi w formie skrzyni gimnastycznej, z typową segmentową konstrukcją, autor nadał tytuł „Piramida potrzeb”. „Marzenia o zdobyciu coraz wyższych poziomów skrzyni, mieszają się z pragnieniem sukcesu i akceptacji. Od najmłodszych lat nasza intuicja podpowiada nam, że sprawność i siła są przepustką do lepszego świata, ale jest również druga strona medalu i tego pragnienia, jaką jest rywalizacja: doświadczenie porażki i wynikająca z niej frustracja” – czytamy w opisie pracy w ulotce towarzyszącej wystawie. Ulotka zawiera także tekst kuratorki wystawy Emilii Orzechowskiej „Duch Walki” o idei wystawy związanej z trzema dyscyplinami sportu: boksem, pływaniem i szachami oraz nawiązującej do teorii psychologicznej o hierarchii potrzeb (przynależności, uznania, samorealizacji).
Wystawa prezentuje dziewięć realizacji artysty z 2024 roku: „Wyścig z czasem” (obiekty), „Pięć pucharów dla Traudy” (obiekty ceramiczne), „Worki treningowe” (instalacja kinetyczna), „Poszerzone pole walki” (obiekty), „Rękawice szczęścia” (obiekty), „Piramida potrzeb” (obiekt), „Kolekcja Nieudanych Pucharów” (seria obiektów ceramicznych), „Earthquake II (Symulator trzęsienia ziemi II)” (instalacja kinetyczna), „Basen” (realizacja site specific, we współpracy z Emilią Orzechowską).
Czytaj więcej o wystawie „Duch Walki” >>
Zobacz fotorelację z wernisażu >>
Zobacz fotorelację z oprowadzania kuratorsko-artystycznego >>
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11, sala górna
Finisażowe, autorskie oprowadzanie po wystawie „Duch Walki”
oprowadza Dariusz Fodczuk
sobota, 26 października 2024, godz. 16.00, wstęp wolny
Wystawa trwa do 27 października 2024