Galeria zaprasza widzów do sal wystawowych
Aktualne
Galeria otwarta! Czekają dwie nowe wystawy malarstwa i rysunku. Oprowadzania kuratorskie i otwarcia bez widzów – są filmowane i dostępne online. Zwiedzanie będzie bezpieczne (nowy regulamin).
Wystawy malarstwa Dominiki Kowyni „Próba cofania” w sali górnej oraz prac malarskich i rysunkowych Wandy Gołkowskiej „Fi” (sala dolna) są pierwszymi wystawami zorganizowanymi po przerwie związanej z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Tym razem wystawom nie towarzyszyły zwyczajowe wernisaże. Otwarcia wystaw i oprowadzania kuratorskie odbyły się bez udziału publiczności.
Oprowadzania są filmowane i udostępnione widzom na stronie internetowej galerii.
Widzowie zwiedzający w piątek 22 maja wystawę „Próba cofania”, mogli spotkać artystkę i kuratorkę. W godz. 15.00–18.00 Dominika Kowynia i Joanna Rzepka-Dziedzic były obecne w sali ekspozycyjnej.
Obie wystawy, otwarte 22 maja br., można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00.
Potrwają do 21 czerwca br. Wstęp jedynie za złotówkę! W środy, jak zwykle, zwiedzanie bezpłatne.
Uwaga! W galerii obowiązywać będzie nowy regulamin zwiedzania wystaw, związany z niezbędnym reżimem sanitarnym. Regulamin dostępny jest w zakładce DLA WIDZÓW.
O galerii w czasie pandemii:
WIZYTÓWKA: GALERIA BIELSKA BWA, czytaj rozmowę Mileny Soporowskiej z Agatą Smalcerz na portalu Goingapp.pl >>
„PRÓBA COFANIA” – to wystawa malarstwa artystki o wielkiej wrażliwości społecznej, wyrażającej w swojej twórczości wiele empatii wobec skrzywdzonych, zauważającej problemy cywilizacyjne i zabierającej głos w sprawach ważnych, takich jak współistnienie i współodczuwanie.
Dominika Kowynia, związana ze śląskim środowiskiem twórczym, a także – zawodowo – z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, znana jest już bielskiej publiczności – jej obrazy dwukrotnie prezentowane były w wystawie finałowej Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2015, 2017). Za każdym razem płótna artystki nawiązywały do zachodzących współcześnie zjawisk, wywołujących duże emocje, poruszających sumienia, jak obraz pt. „Towar” z 2015 (okrutne traktowanie zwierząt), czy „Granice kraju” (2017) – obraz przywołujący zjawisko migracji ludzi, będący refleksją nad potrzebą koegzystencji.
Na wystawie „Próba cofania” zobaczymy obrazy artystki, których tematyka nawiązuje do współczesnych zjawisk społecznych i wydarzeń, dziejących się w Polsce i na świecie, wywołujących głębokie poruszenie i emocje, jak chociażby czarne protesty i strajki klimatyczne, czy też ruch w obronie drzew.
Kuratorką wystawy jest Joanna Rzepka-Dziedzic, artystka, kuratorka i edukatorka, która wraz z mężem Łukaszem prowadzi w Katowicach Galerię Szarą, niezależną, niekomercyjną instytucję kultury.
Czytaj więcej o wystawie Dominiki Kowyni „Próba cofania” >>
Wystawa Wandy Gołkowskiej zatytułowana „FI”, to gratka dla widzów, poszukujących klasyki polskiej sztuki. Prezentowane prace rysunkowe i malarskie Wandy Gołkowskiej (1925–2013), wybitnej przedstawicielki polskiej awangardy końca XX wieku, inspirowane są znanymi w matematyce pojęciami, takimi jak „złoty podział” czy sekwencja liczbowa Fibonacciego. „Boska proporcja” uważana jest także za symboliczny kod budowania natury.
Zagadnienia te ciekawie wyjaśnia kuratorka wystawy Jolanta Studzińska:
Systemy matematyczne i zależności przestrzenne wynikające z zasad geometrii były dla Gołkowskiej językiem, którego używała do badania i przedstawiania świata oraz praw nim rządzących. Poszukując w przyrodzie odpowiedzi na pytania o istotę funkcjonowania rzeczywistości, kolekcjonowała przez lata rośliny, liście, trawy, gałęzie, pióra itp. Analizowała zasady jej budowy, systemy organizacji oraz działania jej elementów. Pasjonowała ją niezwykła i złożona geometria natury, mająca u swych podstaw matematyczną logikę, rozszyfrowaną właśnie przez Euklidesa, Fibonacciego, Lucasa, Cantora czy Mandelbrota.
Czytaj więcej o wystawie Wandy Gołkowskiej „FI” >>
* Podstawa prawna i Regulamin