Jerzy Nowosielski i Stanisław Niemczyk – Spotkanie. Wernisaż

Aktualne

Otwarcie wystawy projektów polichromii dla kościoła Ducha Świętego w Tychach. Wernisaż, oprowadzanie kuratorskie oraz projekcja filmów.

Dokładnie w 100 rocznicę urodzin Jerzego Nowosielskiego, w sobotę, 7 stycznia 2023, Galeria Bielska BWA zainauguruje cykl wydarzeń związanych z twórczością wybitnego artysty – malarza i rysownika, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach.
Wystawa zatytułowana „Jerzy Nowosielski i Stanisław Niemczyk – Spotkanie” ukaże współpracę artysty z architektem Stanisławem Niemczykiem w trakcie realizacji w latach 80. XX wieku kościoła Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowanego przez Niemczyka. Zobaczymy projekty polichromii Jerzego Nowosielskiego dla tyskiego kościoła, znajdujące się w Muzeum Miejskim w Tychach, a także inne projekty sakralne mistrza przechowywane w Muzeum Ikon w Supraślu. Twórczość Stanisława Niemczyka, jego wizjonerskie projekty kościołów, zaprezentowane będą w postaci szkiców, rysunków i makiet, skonfrontowanych z fotografiami zrealizowanych budowli.
Bogaty program wydarzeń związany z wystawą „Spotkanie” kuratorka Agata Smalcerz obudowała datami symbolicznymi: wernisażem w sobotę 7 stycznia 2023 roku – w 100 rocznicę urodzin Jerzego Nowosielskiego oraz zwiedzaniem niezwykłych kościołów zaprojektowanych przez Stanisława Niemczyka w sobotę 13 maja 2023 roku – w czwartą rocznicę śmierci architekta.

Galeria Bielska BWA zaprasza w sobotę, 7 stycznia 2023 roku na wernisaż i oprowadzanie kuratorskie oraz projekcję filmów – początek o godz. 16.00.
Widzów oprowadzi po wystawie Agata Smalcerz, kuratorka wystawy.
Po zwiedzeniu wystawy zaplanowana jest projekcja filmu „Jerzy Nowosielski”, zrealizowanego w latach 2003–2004 przez Stanisława Kubiaka. Jest to cykl dokumentalny, składający się z trzech części: „Liturgia” (2003, 27’); „Portret z lustrem (2003, 23’); „Retrospekcja” (2004, 52’). Wstęp wolny.
Także w sobotę, o godz. 18.00, w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium otwarta zostanie wystawa malarstwa Pauliny Niemczyk pt. „Włochy, błękit i amulet na szczęście”. Czytaj o wystawie >>

Jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących wystawie będzie sesja poświęcona twórczości prof. Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka w Galerii Bielskiej BWA w sobotę, 21 stycznia 2023 roku o godz. 12.00.
O polichromii kościoła Ducha Świętego w Tychach – największym dziele sakralnym Jerzego Nowosielskiego opowie Krystyna Czerni, historyczka sztuki, najsłynniejsza biografka Jerzego Nowosielskiego – autorka wielu książek o artyście i jego twórczości; wspominać artystę będzie Leon Tarasewicz – jeden z najważniejszych współczesnych malarzy, przyjaciel prof. Jerzego Nowosielskiego. Z kolei o Stanisławie Niemczyku i jego realizacjach opowie Robert Wojtecki – architekt, kontynuator, wraz z żoną Anną Niemczyk-Wojtecką,działalności Biura Architektonicznego „ARS Architektura” założonego przez Stanisława Niemczyka (wykład pt. „Alfabet”), natomiast wspominać architekta będzie Wawrzyniec Jaworski – franciszkanin, budowniczy kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, zaprojektowanego przez Stanisława Niemczyka.
Niezwykle ciekawie zapowiada się także cykl sześciu wykładów o życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego, które wygłosi Krystyna Czerni: pierwszy wykład 21 stycznia, ostatni 16 czerwca br.
W sobotę, 13 maja 2023 roku, w czwartą rocznicę śmierci Stanisława Niemczyka, zaplanowano objazd – zwiedzanie wybranych zaprojektowanych przez niego kościołów (Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, Jana Pawła II w Pszczynie, Ducha Świętego w Tychach, św. Franciszka i św. Klary w Tychach), po których oprowadzał będzie Robert Wojtecki.

Kuratorka wystawy – Agata Smalcerz.
Współpraca: dr Krystyna Czerni, Anna Niemczyk-Wojtecka, Krzysztof Morcinek.

Agata Smalcerz zaprasza na wystawę, zobacz na YouTube >>

Więcej o wystawie „Spotkanie”, wypowiedź kuratorki wystawy oraz szczegółowy program wydarzeń towarzyszących na stronie galerii >>

 
Jerzy Nowosielski i Stanisław Niemczyk – Spotkanie
Galeria Bielska BWA, sala dolna
7 stycznia – 26 lutego 2023
kuratorka: Agata Smalcerz
Wernisaż połączony z oprowadzaniem kuratorskim: sobota, 7 stycznia 2023, godz. 16.00

 

Patronaty medialne

Partner medialny