O co chodzi? – rozmowy o sztuce współczesnej

Aktualne

Uwaga, zmiana! Spotkanie odbędzie się 6 marca. Temat: Pomiędzy przyjemnością a wykluczeniem – związki ciała i tożsamości. Zapraszają Ala Gocka i Paulina Darłak.

Podczas pierwszego spotkania z cyklu „O co chodzi? Rozmowy o sztuce współczesnej”, poświęconego sztuce krytycznej, Ala Gocka i Paulina Darłak wprowadziły słuchaczki i słuchaczy w związki sztuki i polityki. W drugiej części, w czwartek 6 marca o godz. 17:00, zaproszają do przyjrzenia się relacjom między sztuką a polityką reprezentacji ciała i tożsamości: od postaw awangardowych i socrealizmu, przez sztukę krytyczną, aż po współczesne praktyki łączące sztukę z aktywizmem społecznym. Edukatorki przedstawią działania artystyczne ostatnich stu lat w kontekście społecznie narzucanych ról i ideałów. Opowiedzą także, jak przełamywanie w sztuce konwencji pokazywania i traktowania ciała pozwala na przekroczenie opresyjnych wzorców. Zaprezentują zarówno klasyczne akty na płótnie, jak i internetowe działania selfie feminizmu.

Ala Gocka i Paulina Darłak opowiedzą m.in. o twórczości kubistów i surrealistów, działaniach rewolucjonistek sztuki ciała – Aliny Szapocznikow i Natalii LL – oraz o znaczeniu nagości w performansach Jerzego Beresia. Przybliżą również fuzję sztuki z aktywizmem na przykładzie prac Barbary Kruger i Doroty Nieznalskiej. Odpowiedzą także na pytanie, co skandale wokół prac Katarzyny Kozyry mówią o polityce reprezentacji ciała i tożsamości. Pretekstem do kolejnego spotkania będzie wystawa Katarzyny Kozyry „Być kimś, kim się (nie) jest”, prezentowana obecnie w Galerii Bielskiej BWA. Artystka, uznawana za czołową przedstawicielkę sztuki krytycznej. Krytycznej, czyli jakiej? Sztuki o potencjale emancypacyjnym, niekiedy trudnej, drażniącej a nawet wstrząsającej, opartej na strategiach artystycznych wykorzystujących prowokację oraz eksperyment jako narzędzie do kontestowania utrwalonych konwencji.

„O co chodzi? Rozmowy o sztuce współczesnej” to cykl edukacyjny Galerii Bielskiej BWA, poświęcony sztuce współczesnej. Pytanie „O co chodzi?” stanowi punkt wyjścia dla kolejnych spotkań, które pomagają zrozumieć zmiany zachodzące w polu sztuki: od awangardowych ruchów po współczesne praktyki artystyczne. To propozycja zarówno dla młodych, jak i dorosłych osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i zrozumienie współczesnych strategii artystycznych. Podczas spotkań w przystępny sposób omówione zostaną punkty zwrotne w sztuce XX i XXI wieku.

Spotkania prowadzą Ala Gocka i Paulina Darłak, historyczki sztuki i edukatorki Galerii Bielskiej BWA.

Ala Gocka, Paulina Darłak:
Podczas cyklicznych spotkań będziemy sięgać do początków sztuki nowoczesnej oraz prześledzimy wpływ najważniejszych twórczyń i twórców na rozwój sztuki XX i XXI wieku. Zaprezentujemy przełomowe prace, wydarzenia i wystawy, które wpłynęły na przedefiniowanie pojęcia sztuki. Początek XX wieku był prawdziwym punktem zwrotnym w sztuce, wprowadzając burzliwy spór, który zmienił relację między sztuką a publicznością. Afirmując grę z odbiorcą, sztuka przybiera różne formy. Zrywając z tym co utrwalone, konwencjonalne, tworzy nie tylko przedłużającą się strukturę, ale również nieustannie poszerzającą się.
Galeria ma szansę stać się miejscem spotkań i rozmowy na temat wywrotowego potencjału sztuki, która może być czytelna dla wszystkich!
Zapraszamy do podjęcia wyzwania w rozszyfrowaniu tytułowego pytania.

O co chodzi? Rozmowy o sztuce współczesnej. Sztuka krytyczna
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Uwaga! Zmiana terminu spotkania! Przepraszamy.
Zapraszamy w czwartek, 6 marca 2025 roku o godz. 17.00, wstęp wolny
(pierwotny termin 27 lutego )
prowadzenie: Ala Gocka, Paulina Darłak

Czytaj więcej o wystawie Katarzyny Kozyry „Być kimś, kim się (nie) jest” >>