Oprowadzania po wystawie Mikołaja Sobczaka Niebieskie zboże
Aktualne
W programie otwarte oprowadzania kuratorskie, historyczne, w języku ukraińskim oraz dla nauczycieli w cyklu „Bliżej sztuki”.
Wystawa Mikołaja Sobczaka zatytułowana „Niebieskie zboże”, prezentowana w górnej sali Galerii Bielskiej BWA, nawiązuje do przemilczanych fragmentów historii oraz ich znaczenia w kształtowaniu zbiorowych tożsamości, do mitologii słowiańskiej oraz architektury sakralnej. Bogaty, zróżnicowany program oprowadzań przybliża wszystkie aspekty artystyczne i historyczne wystawy.
Oprowadzanie otwarte po wystawie
wtorek, 17 maja 2022, godz. 17.00
Oprowadzają edukatorzy i pracownicy merytoryczni galerii.
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
Oprowadzania kuratorskie po wystawie
piątki: 6, 13, 27 maja oraz 3 czerwca 2022, godz. 18.00
Oprowadza kuratorka wystawy Ada Piekarska.
Wstęp wolny.
Oprowadzanie z Przemysławem Wielgoszem
piątek, 10 czerwca 2022, godz. 18.00
Wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń, do których odnosi się Mikołaj Sobczak.
Wstęp wolny.
Szkolenie i oprowadzanie dla nauczycieli „Bliżej sztuki”
środa, 18 maja 2022, godz. 17.00
Spotkanie organizowane we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej. Prowadzenie: Joanna Stryjewska – historyk sztuki, Galeria Bielska BWA; Michał Gąsior – kulturoznawca, Galeria Bielska BWA; Dorota Babińska-Waluś – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej; Elżbieta Szczypka – doradca metodyczny z plastyki, RODN „WOM” w Bielsku-Białej.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
Więcej szczegółów >>
Oprowadzanie w języku ukraińskim
soboty: 30 kwietnia, godz. 12.00;
14 maja, godz. 12.00;
28 maja, godz. 16.00
Oprowadza Taras Gembik (30 kwietnia) i Viktoriia Mishyna (pozostałe terminy).
Wstęp wolny.
Taras Gembik – performer i pracownik kultury, pochodzący z Wołynia w Ukrainie. Jest Ukraińcem i Polakiem. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Razem z Marią Beburią współtworzy kolektyw „BLYZKIST” (Bliskość), skupiający się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji.
Viktoriia Mishyna, urodzona w Nikopolu w Ukrainie. Absolwentka Kolegium Teatru i Sztuki w Dnieprze w Ukrainie; studia w zakresie malarstwa i sztuki użytkowej (2015–2017). W Polsce mieszka od 2018 roku.
Przemysław Wielgosz – publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika „Le Monde diplomatique”. Studiował historię sztuki, socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek „Witajcie w cięższych czasach” (2020) i „Gra w rasy” (2021). Zajmuje się m.in. tematyką kapitalizmu, kolonializmu i polityki historycznej.
Ada Piekarska – kuratorka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk, aktywistka, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej. Kuratorka m.in. wystawy zbiorowej „Pole bitwy”, podejmującej temat konfliktu o prawo do interpretacji historii (Galeria Bielska BWA, 2020/2021).
Po wystawie oprowadzają edukatorzy Galerii Bielskiej BWA:
Joanna Stryjewska – historyczka sztuki oraz przewodniczka po Krakowie. W Galerii Bielskiej BWA pracuje jako specjalistka ds. edukacji oraz koordynatorka ds. dostępności. Arteterapeutka, angażuje się w działania udostępniające sztukę osobom ze szczególnymi potrzebami.
Michał Gąsior – kulturoznawca, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – kierunek Sztuka i media – oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Kulturoznawstwo). Z Galerią Bielską BWA związany od 2021 roku; zajmuje się edukacją, kontaktami zewnętrznymi i promocją.
Czytaj więcej o wystawie „Niebieskie zboże” >>
Uwaga, szczegóły i terminy mogą ulec zmianie z przyczyn losowych. Plan będzie aktualizowany na bieżąco.