Mikołaj Sobczak – Niebieskie zboże

Mikołaj Sobczak, laureat Paszportu POLITYKI 2021 w dziedzinie Sztuki wizualne, odkrywa na nowo i przeformułowuje koncepcje polonizacji w polityce historycznej II RP.

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA będzie pierwszą instytucjonalną indywidualną prezentacją twórczości artysty. Mikołaj Sobczak kontynuuje próby przeformułowywania i ujawniania historii grup marginalizowanych, tym razem przyglądając się dawnym koncepcjom polonizacji oraz polityce rewindykacyjnej wobec cerkwi prawosławnych w II RP. Obok historycznych nawiązań, na wystawie pojawią się odniesienia do literatury, teatru międzywojnia i ludowych wierzeń.
Na wystawie zobaczymy m.in. film powstały we współpracy z urodzonym w Ukrainie performerem – Tarasem Gembikiem, a także instalację oraz akwarele.
Kuratorka – Ada Piekarska.
Współpraca – Taras Gembik.
Konsultacje merytoryczne – Daniel Beauvois, Łukasz Kozak.


Mikołaj Sobczak – urodzony w 1989 roku w Poznaniu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych). Studiował także na Kunstakademie Münster w Niemczech, był stypendystą Universität der Künste w Berlinie. Obecnie jest rezydentem Rijksakademie voor Beeldende Kunsten w Amsterdamie.
W 2021 roku został finalistą X edycji konkursu Spojrzenia. Laureat Paszportu POLITYKI 2021 w kategorii Sztuki wizualne; ex aequo z Janą Shostak; laureat Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING przyznanej podczas Warsaw Gallery Weekend (2019).
Zajmuje się sztuką wideo, malarstwem oraz performansem.
Autor wystaw indywidualnych: „Metamorfozy” (2021), „Nowe Królestwo” (2019) w Polana Institute w Warszawie. Uczestnik wystaw, m.in.: „Illiberal Arts” w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie (2021), „Na początku był czyn!” w Galerii Arsenał w Białymstoku (2021), „Pole bitwy” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2020), „Warszawa w Budowie: Coś wspólnego” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2020), „Artists’ Film International” w Whitechapel Gallery w Londynie (2018), „Transcorporealities” w Museum Ludwig w Kolonii (2019).

Taras Gembik – performer i pracownik kultury, pochodzący z Wołynia w Ukrainie (urodził się w 1996 roku w Kamieniu Koszyrskim). Jest Ukraińcem i Polakiem. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; od trzech lat oprowadza po wystawach, tłumacząc sztukę na język osobistej empatii i piękna, w którym znikają granice. Razem z Marią Beburią współtworzy kolektyw „BLYZKIST” (Bliskość), skupiający się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji.

Daniel Beauvois –  historyk slawista, pisarz i publicysta, znawca i badacz historii Ukrainy, autor trylogii o stosunkach polsko-ukraińsko-rosyjskich: „Trójkąt ukraiński. Szlachta, carat i lud na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie 1793–1914”, za którą w 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.

Łukasz Kozak – mediewista, badacz „nieoczywistych wątków w historii kultury", autor książki „Upiór. Historia naturalna” (2020).

Ada Piekarska – kuratorka sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki w Polskiej Akademii Nauk, aktywistka, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej. Kuratorka m.in. wystawy zbiorowej „Pole bitwy”, podejmującej temat konfliktu o prawo do interpretacji historii (Galeria Bielska BWA, 2020/2021).


Galeria Bielska BWA
Mikołaj Sobczak – Niebieskie zboże 
28 kwietnia – 16 czerwca 2022

Kuratorka – Ada Piekarska.
Współpraca – Taras Gembik.
Konsultacje merytoryczne – Daniel Beauvois, Łukasz Kozak.

Mikołaj Sobczak laureatem konkursu dla młodych artystek i artystów w Polsce – Spojrzenia 2021. Czytaj więcej na stronie Zachęty >>
Czytaj więcej o laureatach Paszportów POLITYKI 2021 >>
Czytaj o pracach Mikołaja Sobczaka z serii „STAR” w Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >>
Czytaj więcej o wystawie „Pole bitwy” >>