Finisaż wystawy Mikołaja Sobczaka NIEBIESKIE ZBOŻE

Aktualne

Warsztaty z Arturem Pałygą, spotkanie z Przemysławem Wielgoszem oraz wspólne czytanie ukraińskiej poezji na zakończenie wystawy „Niebieskie zboże”.

Wystawa Mikołaja Sobczaka „Niebieskie zboże” – przygotowana we współpracy artystycznej z pochodzącym z Ukrainy performerem, Tarasem Gembikiem – jest próbą opowiedzenia polsko-ukraińskiej historii w poprzek dotychczas utrwalanych narracji.

Treści ukryte w wielowarstwowych płótnach Sobczaka wskazują na wyparte i przeoczone fragmenty wspólnej historii. Ekspozycję w Galerii Bielskiej BWA otwiera monumentalna instalacja przywodząca na myśl cerkiewny ikonostas, który – zgodnie z prawosławną tradycją – wprowadza odbiorców w mistykę wydarzeń. Zrealizowany specjalnie na bielską wystawę film „Upiór” (reż. Mikołaj Sobczak) zrywa z realistycznym sposobem odtwarzania rzeczywistości, zachęcając widzów do zanurzenia się w onirycznym świecie ludowych wierzeń.

Program finisażu wystawy obejmuje trzy dni (8, 9 i 10 czerwca), podczas których widzowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach tworzenia opowieści z Arturem Pałygą, oprowadzaniu po wystawie z udziałem Przemysława Wielgosza – publicysty i redaktora, autora m.in. książki „Gra w rasy” oraz kuratorki wystawy – Ady Piekarskiej, a także wziąć udział we wspólnym czytaniu ukraińskiej poezji.

Wystawę można zwiedzać do 12 czerwca 2022 roku.

Szczegółowy program wydarzeń:

Warsztaty storytellingu z Arturem Pałygą

Środa i czwartek, 8 i 9 czerwca 2022, w godz. 18.00–20.00.
Koszt: 50 zł/os. (za dwa dni)

Czy można stworzyć opowieść złożoną z kilku słów? Dlaczego niektóre historie wzbudzają nasze zainteresowanie, a inne traktujemy z obojętnością? Czym jest struktura dramaturgiczna i czy zawsze warto się jej trzymać?

Dwudniowe warsztaty tworzenia opowieści poprowadzi Artur Pałyga – dramaturg, autor kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie.

Zajęcia przeznaczone dla osób powyżej 16 lat. Ilość uczestników ograniczona.

Zapisy: a.piekarska@galeriabielska.pl

Czytaj więcej o warsztatach >>


Oprowadzanie po wystawie z udziałem Przemysława Wielgosza i Ady Piekarskiej

Piątek, 10 czerwca 2022, godz. 18.00.
Wstęp wolny.

Oprowadzanie z udziałem Przemysława Wielgosza – redaktora, publicysty i kuratora, autora m.in. książki „Gra w rasy” oraz kuratorki wystawy – Ady Piekarskiej.

Przemysław Wielgosz – dziennikarz, wydawca, publicysta i kurator. Od 2006 redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Le Monde Diplomatique”. Studiował historię sztuki, socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Przeglądzie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Krytyce Politycznej”, „Guardianie”, „Freitagu” oraz „Aspen Review”. Autor książek, m.in. „Witajcie w cięższych czasach” (2020), „Gra w rasy” (2021). Kurator cykli seminaryjnych: „Ekonomie przyszłości” w Biennale Warszawa, „Ludowa historia Polski” w Strefie Wolnosłowej w Teatrze Powszechnym.


Wspólne czytanie poezji ukraińskiej

Piątek, 10 czerwca 2022, godz. 19.30.
Wstęp wolny.

Poezja może być językiem protestu, jak i miłości – u jej źródeł zawsze tkwi walka o wolność. Czy język poezji może posłużyć za ponadnarodowy systemem komunikacji, który umożliwi nam wzajemne zrozumienie?

Przekonajmy się o tym, biorąc udział w wyjątkowym spotkaniu, podczas którego wsłuchamy się w głos Ukrainy, wyrażony za pomocą poezji.

Wyboru utworów (m.in. Jurija Izdryka, Liny Kostenko i Serhija Żadana) dokonały Julia Ogińska i Viktoriia Mishyna. Czytanie odbędzie się w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski.

Julia Ogińska – urodzona w 1995 roku w Żytomierzu w Ukrainie. Absolwentka Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ogienki (2015) oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki (2019). W marcu 2022 roku, uciekając przed wojną trafiła do Bielska-Białej, gdzie aktualnie mieszka.

Viktoriia Mishyna – urodzona w Nikopolu w Ukrainie. Absolwentka Kolegium Teatru i Sztuki w Dnieprze w Ukrainie, arteterapeutka. W Polsce mieszka od 2018 roku; od 2022 roku oprowadza w języku ukraińskim po wystawach w Galerii Bielskiej BWA.


Czytaj więcej o wystawie >>