Piotr Kenig – Żydowscy przemysłowcy z Bielska-Białej. Ludzie i budowle

Aktualne

Wykład Piotra Keniga przybliży najbardziej znane familie żydowskich przemysłowców, dzieje ich fabryk oraz losy kamienic czy willi, w których mieszkali.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
Piotr Kenig jest znawcą historii rodów fabrykanckich Bielska i Białej. Jego artykuły, publikowane m.in. w kwartalniku „Relacje-Interpretacje”, układają się w cykl dający czytelnikowi wgląd w skomplikowane dzieje tutejszych przemysłowców i ich rodzin.
Obraz Wilhelma Sasnala „Maus 1”, kupiony w 2022 roku do Kolekcji Galerii Bielskiej BWA dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Bielsko-Biała, został zainspirowany komiksem „Maus” Arta Spiegelmana. Bohaterem komiksu jest Władek Spiegelman, ojciec autora, którego historia rozgrywa się w Polsce: przed okupacją hitlerowską, w czasie wojny, w obozie koncentracyjnym oraz w Stanach Zjednoczonych, do których wyemigrował po wojnie. Fragment komiksu odnosi się do Bielska-Białej, gdzie Władek przed wojną prowadził własne przedsiębiorstwo. Obraz Wilhelma Sasnala w symboliczny sposób odnosi się do tragedii holokaustu i II wojny światowej, która zniszczyła tę społeczność nie tylko w Bielsku-Białej, ale w całej Polsce.
Wykład Piotra Keniga przybliży najbardziej znane familie żydowskich przemysłowców, dzieje ich fabryk oraz losy kamienic czy willi, w których mieszkali.


Piotr Kenig

Piotr Kenig.
Bielszczanin, historyk,
zainteresowany szczególnie
dziejami Bielska-Białej
w XVIII–XIX wieku.
Kustosz i kierownik
Starej Fabryki,
oddziału Muzeum Historycznego
w Bielsku-Białej.

 

Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, sala rautowa, ul. Adama Mickiewicza 24
środa, 14 grudnia 2022, godz. 17.00, wstęp wolny
Piotr Kenig, wykład – Żydowscy przemysłowcy z Bielska-Białej. Ludzie i budowle.

Czytaj więcej o obrazie Wilhelma Sasnala „Maus 1” w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA  >>

Zobacz zapis wideo z wykładu >>

 

Fotorelacja

Zakup obrazu „Maus 1” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków finansowych Gminy Bielsko-Biała