Spotkanie z Jackiem Świdzińskim

Aktualne

Czy Wojciech Fangor namalował kopię „Guerniki” na festiwal? Opowie o tym Jacek Świdziński, autor komiksu „Festiwal” o światowym spotkaniu młodzieży w Warszawie w 1955 roku.

V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń odbył się w Warszawie latem 1955 roku. Do odbudowywanej ze zniszczeń wojennych Warszawy zjechało blisko 30 tys. młodych ludzi z całego świata, z samej Polski przybyło do stolicy prawie 150 tys. delegatów. Festiwal, mający sławić dorobek Polski Ludowej i sojusz z komunistycznym Związkiem Radzieckim, a także pieczętować obowiązującą w sztuce bloku wschodniego doby stalinizmu doktrynę socrealizmu, okazał się wydarzeniem w sposób wyjątkowy otwierającym Polskę na świat.

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy Michała Slezkina i Jacka Świdzińskiego „Pokój”:
Podczas festiwalu jedną z ikon współczesnej sztuki, wykorzystywaną jako motyw wizualny, była „Guernica” Pabla Picassa. Namalowany przez hiszpańskiego artystę w 1937 roku obraz był jednym z najważniejszych antywojennych i antyfaszystowskich dzieł w sztuce XX wieku, upamiętniającym tragedię mieszkańców zbombardowanego miasta Guernica podczas wojny domowej w Hiszpanii.
Na festiwalu „Guernica” pojawiła się m.in. na antywojennym fryzie, autorstwa Jerzego Hryniewieckiego, z hasłem „Żądamy zakazu bomby atomowej” w języku hiszpańskim. „Guernica” na fryzie przy ulicy Marszałkowskiej, była kopią nie tyle samej pracy Picassa, ile słynnej fotografii „Guerniki” Picassa autorstwa Dory Maar, fotografki i ówczesnej towarzyszki życia artysty, która dokumentowała proces powstawania dzieła w 1937 roku. Fotografia została wykonana w skrócie perspektywicznym wynikającym z braku odejścia oraz z charakterystycznym belkowaniem sufitu ówczesnej pracowni artysty.

Już po festiwalu w przestrzeni publicznej pojawiła się natomiast błędna informacja, że znajdująca się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie kopia „Guerniki” autorstwa Wojciech Fangora została namalowana jako dekoracja festiwalowa. Wyjaśnienie tej pomyłki zapoczątkowało trwającą dwa lata pracę Jacka Świdzińskiego nad archiwami Światowego Festiwalu Młodzieży. Ogromna wiedza na ten temat stała się dla niego inspiracją do stworzenia komiksu „Festiwal”. Autor wśród fikcyjnych bohaterów komiksu umieścił realne osoby, m.in. znanych artystów Wojciecha Fangora, Henryka Tomaszewskiego i Alinę Szapocznikow.


Książka Jacka Świdzińskiego, wydana w 2023 roku przez wydawnictwo Kultura Gniewu, stała się wydarzeniem, została wysoko oceniona, jest nagradzana (m.in. Paszport „Polityki”), chętnie czytana, analizowana, jako dzieło edytorskie oraz jako autorska wizja połowy lat 50. XX wieku, gdy niesuwerenna wówczas Polska Rzeczpospolita Ludowa zbliżała się do przełomu politycznego i październikowej odwilży roku 1956.

Galeria Bielska BWA prezentuje komiks Jacka Świdzińskiego „Festiwal” na swojej najnowszej wystawie pt. „Pokój”, w której kuratorka Agata Smalcerz zderza dwa projekty, sięgające do historii Polski Ludowej pierwszej dekady tuż po wyzwoleniu w 1945 roku, do najczarniejszego dla Polski okresu totalitaryzmu: „Festiwal” Jacka Świdzińskiego i grę „Państwo” Michała Slezkina.

Jacek Świdziński opowie o swoim historyczno-artystycznym dochodzeniu, rozpoczętym poszukiwaniem informacji o kopii „Guerniki” Fangora, podczas sobotniego spotkania autorskiego w scenerii wystawy „Pokój”, tuż po piątkowym (12 kwietnia) wernisażu wystawy. Zapraszamy.

Czytaj więcej o wystawie Michała Slezkina i Jacka Świdzińskiego „Pokój” >>

Książki. Magazyn do słuchania: Jacek Świdziński, laureat Paszportu Polityki 2023.
Rozmowa Michała Nogasia  z Jackiem Świdzińskim w TOKFM; 2024-01-27 10:10 >>
„Udając, są sobą”, rozmowa Krzysztofa Umińskiego z Jackiem Świdzińskim w internetowym piśmie Dwutygodniku.com >>
Zobacz zdjęcia dokumentujące festiwal na stronie Culture.pl; fot. Zbyszko Siemaszko >>

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Czy Wojciech Fangor namalował kopię „Guerniki” na festiwal?
Spotkanie z Jackiem Świdzińskim, autorem komiksu „Festiwal”
sobota, 13 kwietnia 2024, godz. 12.00, wstęp wolny

Książki z autografem autora!

W galerii w sprzedaży dwie książki Jacka Świdzińskiego:
komiks „Festiwal”, wydany przez Kulturę Gniewu w 2023 roku. Czytaj o komiksie w Culture.pl >>
komiks „Zdarzenie. 1908”, wydany przez Kulturę Gniewu w 2014 roku, który przez jury pierwszego POP! Festiwalu uznany został – jako „artystyczny manifest w formie sensacyjno-przygodowej powieści graficznej” – za najlepszą polską powieść popową.
Czytaj o „Zdarzeniu. 1908” w Culture.pl >>