SZCZEGÓŁY I EPIZODY – finisaż wystawy

Aktualne

Finisaż wystawy prac typograficznych, inspirowanych poezją Wisławy Szymborskiej. W ogrodzie Willi Sixta dostępne publikacje o sztuce.

Do niedzieli, 2 czerwca 2024 roku, w Willi Sixta (ul. A. Mickiewicza 24) można oglądać wystawę Szczegóły i Epizody – Szymborska typograficznie. Prezentujemy na niej efekty typograficznych interpretacji wierszy Wisławy Szymborskiej, zrealizowane przez artystów typografów, zecerów i projektantów graficznych z całej Polski. Artyści mieli nieograniczoną swobodę kreacji, a jedyną wytyczną było użycie techniki druku wypukłego przy użyciu czcionek drewnianych i ołowianych.
Pomysł wydania typograficznej antologii zrodził się podczas spotkania grupy miłośników typografii i dawnego rzemiosła typograficznego. Każdy z artystów posługuje się odrębną metodą i posiada różne doświadczenie, ale wszystkich łączy umiłowanie liter i stosowanie ruchomych czcionek.

Kuratorką i pomysłodawczynią projektu jest Alicja Magiera, a kuratorami wystawy w Willi Sixta Alicja Magiera i Tomek Ratajczak.

Prezentowana od 11 kwietnia do 2 czerwca 2024 roku ekspozycja stanowi drugą odsłonę cyklu wystaw projektowania graficznego i typografii w Willi Sixta.

Czytaj więcej o wystawie, zobacz fotorelację z wernisażu >>

Czytaj więcej o kolejnej wystawie w cyklu: Eduard Ovčáček – KONSTELACJE >>

Podczas finisażu, 2 czerwca 2024 o godz. 16.00, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Oprowadza Tomek Ratajczak.

Po finisażu zapraszamy do czytelni w ogrodzie Willi Sixta. Otoczona zielenią, wśród kwiatów i drzew, będzie doskonałym miejscem do spokojnego zanurzenia się w literaturze. Tego dnia udostępniony zostanie szeroki wybór książek o sztuce i kulturze, w tym wydawnictwa Galerii Bielskiej BWA.


Tomek Ratajczak – typograf, nauczyciel, muzyk, animator kultury, pasjonat litery. Ukończył Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (malarstwo). Od 2012 roku pracuje jako nauczyciel przedmiotów graficznych w Bielskiej Szkole Przemysłowej w Bielsku-Białej. Założyciel pracowni druku ręcznego flyingFISH letterpress, popularyzator druku, czarnej sztuki – typografii. Prowadzi warsztaty dla młodzieży oraz osób zainteresowanych tradycyjnymi technikami drukarskimi.

_____

Szczegóły i Epizody – Szymborska typograficznie
11 kwietnia – 2 czerwca 2024
kuratorzy: Alicja Magiera, Tomek Ratajczak
podziemie Willi Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Finisaż wystawy: niedziela, 2 czerwca 2024 roku, godz. 16.00